نحوه استفاده و قرار دادن نردبان آتش نشانی

سوالات متداول
  • نحوه قرار دادن نردبان چگونه است؟
    قرار دادن نردبان بر روی سطوح به طور کلی کار راحتی است. اما در پنجره باید دقت کنید که اگر پنجره دارای لبه یا طاقچه است، می‌توانید نردبان را روی آن قرار دهید و همچنین این حالت ایمنی بیشتری دارد. اما اگر پنجره طاقچه نداشت باید نردبان را روی قاب خود پنجره قرار دهید.
5/5 - (2 امتیاز)

به دلیل رشد جمعیت شهری و ساخت ساختمان‌های مرتفع، هر روز نیاز به استفاده از نردبان شدت پیدا می‌کند. یکی از تجهیزات که در عملیات‌های امداد و نجات و اطفا حریق به کار می‌رود، نردبان آتش نشانی است. آتش نشان‌ها برای نجات جان افراد و منتقل کردن آنها و دسترسی به مکان‌های در ارتفاع از این نردبان استفاده می‌کنند. اما در هنگام استفاده و قرار دادن آن باید به یکسری نکات و استانداردها توجه داشته باشید تا دچار آسیب نشوید. در این بخش از آریا حریق به نحوه استفاده و جا گذاری نردبان آتش نشانی می‌پردازیم.

کاربرد نردبان آتش نشانی

از بین انواع نردبان آتش نشانی در ایران نردبان کشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. که کاربرد این نوع نردبان به صورت زیر است:

  • بالا رفتن: جهت دسترسی به نقاط و طبقات بالاتر
  • پایین رفتن: جهت دسترسی به نقاطی که در پایین تر از سطح زمین قرار دارند.
  • ارتباط بین دو بخش: برای این حالت می‌توان از اصطلاح پل زدن نیز استفاده کرد و حالتیست که دو قسمت را به یکدیگر به وسیله نردبان متصل می‌کنیم.
  • استفاده از نردبان به عنوان برانکارد: در شرایطی می‌توان از نردبان به عنوان برانکارد برای حمل مصدومین استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع نردبان و کاربرد آنها می‌توانید مقاله نردبان آتش نشانی را مطالعه کنید.

نحوه قرار دادن نردبان آتش نشانی

یکی از نکاتی که باید در هنگام قرار دادن نردبان آتش نشانی به آن دقت کنید، زاویه آن است. زاویه مناسب برای بالا رفتن از نردبان زمینی، 75 درجه است. این مطمئن‌ترین زاویه برای کارکردن روی آن است. اما برای استفاده از نردبان‌های آتش نشانی که روی زمین قرار می‌گیرند می‌توان آن را در زاویه 55 تا 65 درجه نیز قرار داد. هر چه بتوان نردبان را در زاویه کمتری از زمین قرار داد، ایمنی در هنگام کار افزایش پیدا می‌کند.

در عکس‌های زیر می‌توانید زوایای استاندارد قرارگیری نردبان را مشاهده کنید. ضلع “a” نشان دهنده ارتفاع ساختمان است و ضلع “b” فاصله ساختمان تا پایان نردبان است و ضلع “c” طول نردبان است. در اینجا اندازه استاندارد برای طبقه برای طبقه اول 16 فوت و 26 فوت برای دسترسی به طبقه سوم در نظر گرفته شده است.

زاویه قرار گیری نردبان آتش نشانی

نکات استفاده در از نردبان در محیط داخلی و خارجی

برای قرار دادن نردبان بر روی پنجره دو روش وجود دارد. روش اول اینکه آن را با لبه پنجره قرار دهید که روش مطمئن و درستی است. روش دوم به این صورت است که می‌توانید کمی سر نردبان را به داخل پنجره ببرید. هر دو روش ویژگی‌های مختص به خود را دارند.

برخی از پنجره‌ها لبه یا طاقچه دارند که می‌توان نوک نردبان را در آن قسمت یا لبه آن قرار داد (مانند تصویر 4). اما در برخی پنجره‌ها این لبه وجود ندارد و شما باید نردبان بر روی قاب خود پنچره قرار دهید (تصویر 5).

قرار دادن نردبان بر روی لبه پنچره
تصویر 4
قرار دادن نردبان بر روی پنجره
تصویر 5

استفاده از نردبان به صورت پهلو به پهلو

یک روش دیگر وجود دارد که می‌توانید همزمان از دو نردبان کشویی به صورت پهلو به پهلو استفاده کنید. این در شرایطی ممکن است که اندازه پنجره یا سطحی که قصد دارید نردبان را روی آن قرار دهید با عرض دو نردبان یکسان باشد. این کار باعث می‌شود تا سرعت فرایند امداد رسانی افزایش پیدا کند.

قرار دادن نردبان آتش نشانی دوتایی

استفاده از نردبان در سطح غیر هموار

در بعضی مواقع ممکن است سطح یا زمین زیر نردبان مانند بتن یا آسفالت، سخت نباشد. اگر اینطور نباشد در سطح‌هایی مانند چمن نردبان کج می‌شود و سطح ایمنی کاهش پیدا می‌کند. اما می‌توانید از ابزارهایی کمک بگیرید تا بتوانید از نردبان در سطح‌های ناهموار و شیب دار استفاده کنید.

استفاده از نردبان آتشنشانی در سطح شیب دار

استفاده از نردبان آتشنشانی در سطح ناهموار
استفاده از هالیگان زیر نردبان

اگر قصد دارید تا از نردبان در زمین‌های نرم مانند زمین حیاط که خاک است، استفاده کنید، می‌توانید قسمت بلند زمین را ابزار و یا ته چکمه خود بکنید. با این کار می‌توانید نردبان را تراز کنید تا استفاده از آن راحت باشد.

سخن پایانی

نحوه استفاده از نردبان آتش نشانی اهمیت بسیاری دارد. به دلیل اینکه اگر نتوانید آن را در زاویه مناسب و استانداردی با زمین قرار دهید، باعث می‌شود تا در زمان استفاده احتمال آسیب دیدگی افزایش پیدا کند. در این بخش به زاویه مناسب برای به کار گیری نردبان پرداختیم تا با بهره گیری از آن احتمال آسیب دیدگی در را کاهش دهید.


شما می‌توانید انواع خودرو و تجهیزات آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی:

10 راه جلوگیری از خسارات آتش سوزی!

ایمنی صنعتی یا شاخص HSE چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *