نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق اتاق سرور

سوالات متداول
  • این سیستم از چه اجزایی تشکیل شده است؟
    این سیستم از شامل یک مرکز کنترل، دتکتور، سیستم آنالیزور محیطی، شستی اعلام حریق، چراغ هشدار، آژیر دستگاه تلفن و ارسال کننده پیامک است.
  • عملکرد این سیستم چگونه است؟
    بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتکتورها، به مرکز کنترل هشدار ارسال می‌شود. بعد از اعلام هشدارهای ثانویه گاز اطفا حریق را در محیط پخش می‌کند.
5/5 - (1 امتیاز)

سیستم اطفا حریق اتاق سرور Server Room از جمله بخش‌های حیاتی این فضا محسوب می‌شود. اتاق سرور و دیتا سنتر، جایگاه مرکزی برای نگهداری اطلاعات حیاتی است. از دست دادن این اطلاعات به هر دلیلی، خسارات مالی و معنوی را به همراه دارد. سرورها در این اتاق در حال ارائه خدمات به افراد داخل و خارج از سازمان هستند. تجهیزات نصب شده در این مراکز نیز بسیار گران‌قیمت هستند. سرورها، سوییچ‌ها و سایر لوازم دارای ارزش مالی بسیار بالایی می‌باشند. اتاق سرور با تولید حرارت و استفاده از لوازم و تجهیزات برقی، خطرات بروز آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، این اتاق باید به یک سیستم اطفا حریق مناسب مجهز شود تا در صورت بروز هر گونه مشکل، بلافاصله آتش مهار شود.

اجزا سیستم اطفا حریق اتاق سرور

اجزا سیستم های اطفا حریق اتاق سرور شامل مرکز کنترل، دتکتور یا تشخیص دهنده، سیستم آنالیزور محیطی Air Sampling، شستی اعلام حریق، چراغ هشدار، آژیر، دستگاه تلفن کننده، دستگاه ارسال پیامک و باتری است. مرکز کنترل سیستم اطفا حریق Server room باید دارای حداقل سه زون باشد و دتکتورها در دو زون وارد این کنترل پنل می‌شوند. فعال شدن یک زون، منجر به اعلام هشدارهای تعریف شده می‌شود و زون دوم علاوه بر هشدار، سیستم اطفاء را نیز فعال می‌کند.

دتکتورها در سه مدل تولید می‌شوند، از جمله دودی که با تشخیص دود فعال می‌شود، حرارتی که با افزایش دما هشدار می‌دهد و مدل مالتی که به هر دو مورد حساس است. از سیستم آنالیزور محیطی Air Sampling نیز استفاده می‌شود که به دقت بیشتری از دتکتورها برخوردار است و در صورت تشخیص مواد مرتبط با آتش سوزی، پیامی را برای کنترل پنل ارسال می‌کند.
شستی اعلام حریق برای فعال کردن دستی سیستم به کار می‌رود و در صورت بروز آتش سوزی و حضور فردی در اتاق، با فشار دادن کلید سیستم را فعال می‌سازد. چراغ هشدار، آژیر و دستگاه تلفن کننده نیز به ترتیب برای اطلاع‌رسانی در صورت بروز حریق و ارتباط با افراد مسئول به کار می‌روند. دستگاه ارسال پیامک و باتری نیز در صورت قطعی برق انرژی دستگاه را تامین می‌کنند و از این طریق امکان ارسال پیامک به مدیران و افراد مسئول فراهم می‌آید.

عملکرد سیستم اطفا حریق اتاق سرور

نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق اتاق سرور

در سیستم اطفا حریق اتاق سرور، دتکتورها و آنالیزورها به دو یا سه زون مختلف متصل شده و سپس به کنترل پنل اطلاعات ارسال می‌شود. این ادوات پس از تشخیص حریق، پیامی را به کنترل پنل ارسال می‌کنند.

کنترل پنل در صورت دریافت سیگنال از یک زون، سیستم‌های هشدار دهنده را فعال می‌کند و پس از دریافت سیگنال دوم، سیستم‌های هشدار ثانویه فعال می‌شوند و پس از 30 ثانیه گاز اطفا را در محیط آزاد می‌کند. این تاخیر به منظور خروج افراد حاضر در اتاق و همچنین جلوگیری از قطع بی‌دلیل در صورت عدم وجود حریق است.

در طراحی سیستم اطفا حریق اتاق سرور، ابتدا عوامل موثر در آن شناسایی می‌شود و سپس با استفاده از نرم‌افزارهای مربوط، طراحی انجام می‌شود. این عوامل شامل ابعاد اتاق، وجود کف و سقف کاذب، ارتفاع شهری، دمای عمومی اتاق، نوع چینش رک، سیستم سرمایش، مسیر کابل‌های برق و دیگر عوامل مرتبط است. به طور کلی، سیستم اطفا حریق اتاق سرور و دیتا سنتر از دو بخش اعلام و اطفا تشکیل شده است و نقش بسیار حیاتی در حفظ امنیت این فضاها دارد.

اطفا حریق اتاق سرور

استانداردها و تاییدیه‌ها

برای سیستم اطفاء حریق اتاق سرور، از گاز FM200 استفاده می‌شود. این گاز با توجه به ویژگی‌های خود مانند عدم آسیب به تجهیزات و انسان، بهترین گزینه برای محیط‌های حساس مانند اتاق‌های سرور است. سیلندر یا کپسول اطفاء حریق، محل ذخیره گاز اطفاء حریق است. انتخاب سیلندر باکیفیت و مطمئن از اهمیت برخوردار است زیرا کیفیت آن تأثیر زیادی در عملکرد و ایمنی سیستم دارد.

شیر برقی بر روی سیلندر نصب می‌شود و با فرمان گرفتن از کنترل پنل، گاز را آزاد می‌کند. این شیر با استفاده از سیستم برقی عمل می‌کند و به دقت و سرعت عملکرد سیستم اطفاء حریق کمک می‌کند. برای لوله‌کشی از استاندارد NFPA استفاده می‌شود و لوله‌های مانیسمان فولادی بدون درز برای انتقال گاز مناسب هستند. جوش‌ها به دقت انجام می‌شوند تا از نشتی و خطرات احتمالی جلوگیری شود.

نازل‌های پاشش در انتهای لوله‌ها نصب می‌شوند و گاز از طریق آنها به اتاق پخش می‌شود تا حریق مهار شود. در صورت بروز حریق، سیستم توسط کاربر به صورت دستی فعال می‌شود. همچنین در صورت فعال شدن سیستم، می‌توان با استفاده از شستی توقف دستی آن را غیرفعال کرد. در نهایت، علایم هشداردهنده در محل‌های مشخص نصب می‌شوند و آموزش‌های لازم به کاربران داده می‌شود.

با توجه به نقشه طراحی شده، لوله‌کشی انجام می‌شود و سیستم به صورت کامل مونتاژ می‌شود. سپس کابل‌ها از دتکتورها به کنترل پنل کشیده می‌شوند و اتصالات به دقت انجام می‌شوند. سیم‌های استفاده شده از نوع نسوز هستند و اتصالات با استانداردهای ایمنی سازگاری دارند. پس از راه‌اندازی و تست اولیه، سیستم آماده تحویل نهایی می‌گردد. برای حفظ عملکرد صحیح سیستم، نیاز به سرویس و نگهداری است که شامل چک کردن سیستم‌های برقی و باتری، تمیز کردن دتکتورها و آنالیزورها، بررسی لوله‌ها و اتصالات و انجام تست‌های دوره‌ای می‌شود.

سخن پایانی

سیستم اطفا حریق اتاق سرور یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های زیرساخت زنجیره عملکرد سرور است. این سیستم، با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن و مواد اطفا مناسب، امنیت و حفاظت لازم را برای تجهیزات گران‌بهای موجود در اتاق سرور فراهم می‌کند.

از آنجا که اتاق سرور به عنوان قلب عملیات IT سازمان‌ها عمل می‌کند، حفظ امنیت آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. با بهره‌گیری از این سیستم‌های پیشرفته و مدیریت مناسب، می‌توان از بروز حریق و احتمالی از دست رفتن تجهیزات و اطلاعات حیاتی جلوگیری کرده و پایداری عملکرد سازمان را تضمین کرد.


آریا حریق پاسارگاد

شما می‌توانید انواع خودرو و تجهیزات آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق پاسارگاد تولید کننده و نماینده برندهای معتبر در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *