3 راه جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

5/5 - (2 امتیاز)

اسپرینکلر آتش نشانی (Fire Sprinkler) یکی از تجهیزات اطفا حریق است که در هنگام بروز آتش سوزی می تواند خیلی سریع آتش را مهار کند. اما در فصول سرد و یا مکان هایی که دمای هوا در آن ها پایین است، اسپرینکلر دچار یخ زدگی می‌شود. این یخ زدگی می‌تواند موجب شود تا اسپرینکلر و سیستم اطفا حریق نتواند به درستی کار کند و از وارد شدن آسیب ناشی از آتش سوزی جلوگیری کند. آسیب‌هایی که می‌تواند جان و مال افراد را در خطر قرار دهد. اما برای اینکه اسپرینکلر دچار یخ زدگی نشود باید اقداماتی را انجام دهید تا بتوانید از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. با آریا حریق همراه باشید.

اسپرینکلرها را می‌توانید به دو دسته تقسیم بندی کنید که عبارت اند از:

  • تر: این سیستم به دلیل هزینه های کمی که در مراحل اجرا و نصب دارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع اسپرینکلر به آب شهری متصل است.
  • خشک: اما در نوع سیستم خشک، در داخل لوله ها آب وجود ندارد. عملکرد این نوع به این صورت است که برای تامین آب باید از مخازنی استفاده کنید که در ساختمان نصب شده اند.

در سیستم اسپرینکلر تر به دلیل اینکه همیشه در لوله ها آب وجود دارد، با کاهش دما آب داخل لوله ها دچار یخ زدگی می شود. وظیفه ما این است که دما را گرم کنیم تا از بروز این اتفاق جلوگیری کنیم. یخ زدگی در بیشتر مواقع در ورودی ها، راه پله‌ها، اتاق های زیر شیروانی و محیط‌های سرد اتفاق می‌افتد.

آسیب های ناشی از یخ زدگی اسپرینکلر

3 روش جلوگیری از یخ زدن اسپرینکلر

  • استفاده از ضد یخ
  • گردم کردن مخزن آب اسپرینکلر
  • عایق بندی لوله های اسپرینکلر

استفاده از مایع ضد یخ در لوله ها

یکی از ساده ترین و آسان ترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای جلوگیری از یخ زدگی آبفشان، استفاده از ضد یخ است. اما توجه داشته باشید که ضد یخ ها از نوع محلول در آب هستند. یعنی این که باید با یک نسبت مشخص با مقداری آب ترکیب شوند. میزان غلضت ضد یخ باید به اندازه ای باشد که از نقطه انجماد آب را به حداقل برساند.

در هنگام استفاده از ضد یخ باید با توجه به استانداردها عمل کنید. برای مثال دمای اسپرینکلر باید بالای 40 درجه فارنهایت باشد. همچنین ضد یخی که استفاده می کنید باید مورد توسط سازمان آتش نشانی تایید شده باشد. از طرفی دیگر خاموش کننده نیز باید با ضد یخ سازگار باشد.

افزایش دما در مخازن اسپرینکلر

می توان گفت مطمئن ترین راه برای جلوگیری از یخ زدگی، گرم کردن مخازن آب است. برای انجام این کار نیز می توانید از یونیت هیترها، سیستم های حرارت دهنده و یا حرارت تولید شده از سوخت های گازی و نفتی، گرمای الکتریکی، حرارت‌های رادیو و حتی از بخاری های معمولی نیز استفاده کنید.

عایق بندی لوله ها

یکی دیگر از روش هایی که می توانید مانع یخ زدگی اسپرینکلرها شوید، عایق بندی لوله ها است. عایق بندی را می توانید با انواع مختلفی مثل پشم شیشه، فوم پلی استایرن و فوم پلی اورتان انجام دهید.

نکاتی که باید برای برای جلوگیری از یخ زدگی رعایت کنید!

  • استفاده از ضد یخ و یا یک سیستم گرمایشی مناسب
  • در صورت استفاده از ضد یخ باید آن را به صورت منظم و بر اساس دستورالعمل تولید کننده بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید.
  • از اجرای درست عایق بندی ها مطمئن شوید تا لوله ها گرم بمانند.
  • اگر در سیستم آبفشان هر نوع مشکل و نقصی مشاهده کردید، در اولین فرصت با یک متخصص جهت رفع مشکل تماس بگیرید.

اقداماتی برای پیشگیری از یخ زدایی

اگر سیستم اسپرینکلر شما دچار یخ زدگی شد، برای یخ زدایی آن نباید از شعله استفاده کرد.چرا که شعله می تواند به سیستم آسیب برساند و یا خود موجب آتش سوزی گردد. بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدگی، گرم کردن آن قبل از کاهش دما است.

جمع بندی

اسپرینکلرها در دمای پایین دچار یخ زدگی می شوند که این اتفاق می تواند باعث درست کار نکردن این سیستم در زمان آتش سوزی شود و در نتیجه آسیب های جبران ناپذیری به بار آید. شما می توانید از سه روش که آنها را بررسی کردیم، از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.


شما می توانید انواع اسپرینکلر آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. مجموعه آریا حریق نزدیک به یک دهه است که در زمنیه طراحی و ساخت خودرو و تجهیزات آتش نشانی فعالیت می کند.

مقالات پیشنهادی :‌

آموزش نصب دتکتور آتش نشانی

۱۰ راهکار برای کاهش خسارات آتش سوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *