۹ مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش سوزی

4.5/5 - (2 امتیاز)

ساختمان هایی که امروزه ساخته می شوند سعی می شود تا تمامی استانداردها و مسائل ایمنی در آن رعایت شود. این موضوع حتی درباره مصالح آن ساختمان نیز صدق می کند. برای به حداقل رساندن احتمال آتش سوزی از مصالحی در ساختمان ها استفاده می کنند که در برابر آتش مقاوم هستند. در این بخش به 9 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر حریق می پردازیم.

مصالح ساختمانی مقاوم در برابر حریق

مصالحی که در برابر آتش از مقاومت خوبی برخوردار هستند و می توان از آنها در ساختمان استفاده کرد شامل مواد زیر می شوند:

شیشه

یکی از اصلی ‌ترین قسمت ‌های ساختمان پنجره و نمای آن است. هنگام وقوع آتش‌ سوزی ممکن است به دلیل حرارت زیاد، شیشه‌ ها دچار شکستگی شوند. حتی ممکن است که آتش را به سایر قسمت ‌های محیط نیز انتقال دهند.

شیشه ‌های ضد حریق از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. عملکرد شیشه مقاوم در برابر حریق با شیشه معمولی متفاوت است. یک شیشه استاندارد قابلیت تحمل دما تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد را دارد. اما مقاومت شیشه سکوریت تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد است. میزان مقاومت شیشه ضد حریق تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد می باشد.

شیشه از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر حریق

سنگ

میزان انتقال گرما در مصالح ساختمانی با حالت جامد پایین است. یکی از این مصالح سنگ می ‌باشد. برخی از سنگ ‌ها همچون سنگ آهک و گرانیت در برابر حرارت مقاومت کمی دارند. در صورتی که این سنگ ‌ها در معرض حرارت قرار بگیرند خرد می ‌شوند.

برخی از سنگ ‌ها نیز پس از جذب حرارت و سرد شدن مقاومت خود را از دست خواهند داد. در نتیجه باید توجه داشته باشید تا سنگی که برای ساختمان خود استفاده می ‌کنید باید در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشد.

سنگ یکی از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

آجر

دمای مورد نیاز برای پخت آجر ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است. از همین رو آجر در برابر حریق مقاومت بالایی را از خود نشان خواهد داد. البته ملاتی که برای اتصال آجر ها نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد اهمیت زیادی دارد.

سیمان از مقاوم ترین مصالح ساختمانی نسوز

یکی دیگر از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر حریق سیمان است. یکی از دلایل مقاومت این ماده در برابر آتش استفاده از حرارت در تولید آن می ‌باشد. سیمان مقاوم در برابر آتش ترکیبی از چند ماده است. این مواد شامل اکسید کلسیم، اکسید سیلیسیم، اکسید آهن و اکسید آلومینیوم می ‌شود. مقاومت مکانیکی زیاد در مقابل حرارت و مقاومت در برابر مواد خورنده از خصوصیات سیمان است.

بتن

مقاومت بتن در برابر آتش به مواد اولیه مورد استفاده برای تولید آن بستگی دارد. در بتن مسلح و پیش تنیده دو عامل سبب افزایش مقاومت بتن در برابر آتش خواهد شد. این دو عامل شامل محل قرارگیری آرماتور ها و میزان پوشش بتن می ‌باشد. معمولاً بتن‌ ها در برابر حرارت تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت خوبی دارند.

فولاد

میزان انتقال حرارت در فولاد بسیار بالاست. اما قرار گرفتن مداوم فولاد در برابر حریق می تواند مقاومت آن را کاهش می‌ دهد. در دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت کششی فولاد از بین می ‌رود. همچنین دمای ذوب فولاد ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد است.

برای افزایش مقاومت فولاد در برابر آتش سوزی باید از پوشش ضد حریق استفاده کنید. این پوشش مقاومت حرارتی، زمان خمش و ذوب را افزایش می دهد.

گچ از مهمترین مصالح ساختمانی مقاوم در برابر حریق

یکی دیگر از مصالح ساختمانی قدرتمند در برابر آتش گچ است. علت مقاومت این ماده، روش تولید آن می باشد. تولید معدنی_حرارتی گچ، سبب مقاومت حرارتی نسبی آن خواهد شد.
به منظور افزایش مقاومت حرارتی گچ از روشی نوین به نام گچ ‌بری ضد حریق استفاده می‌ شود. این ترکیب شامل شن، ماسه، آهک و سیمان پرتلندچ می باشد. گچی که با ترکیب مواد نام برده شده تولید شود در برابر آتش مقاومت بسیار زیادی دارد.

فایبرگلاس از دیگر مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی

فایبرگلاس از مواد زیر تشکیل شده است که عبارتند از:

  • سنگ آهک
  • خاکستر ‌سودا
  • ماسه سیلیس
  • آلومینا کلسینه
  • بوراکس
  • و…

در واقع فایبرگلاس حاصل ترکیب مواد نام برده شده است. اما فایبرگلاس در حالت طبیعی قابلیت اشتعال ندارد.

استفاده از فایبرگلاس برای جلوگیری از حریق

پشم شیشه

مواد تشکیل دهنده پشم شیشه مواد معدنی، سربازه، سنگ و شیشه است. این مواد پس از ذوب به شکل رشته ‌های نخ چرخانده خواهند شد. دمای ذوب پشم شیشه بالاست و این ماده ساختمانی به هیچ عنوان قابلیت احتراق و اشتعال ندارد.

استفاده از این مصالح ساختمانی می ‌تواند میزان و مدت گسترش آتش سوزی را کاهش دهد. برای حفظ جان و اموال خود بهتر است که از این مصالح استفاده نمایید.

جمع بندی

آتش سوزی می تواند آسیب ها و صدمات جبران ناپذیری را به همراه خود داشته باشد. وظیفه ما این است که تا حد امکان از وقوع حریق پیشگیری کنیم. یکی از راه های پیشگیری، استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش است. این مصالح با موادی تولید شده اند که می توانند مقاومت خوبی در برابر آتش داشته باشند. در نتیجه شما می توانید با استفاده از این مصالح از جان و مال خود حفاظت کنید. البته می توان هزینه گران این مصالح را نقطه ضعف و از معایب این مصالح نسوز دانست.

مقالات مرتبط:

7 نکته مهم ایمنی در جلوگیری از آتش سوزی در خانه!

روزنباور برترین برند تولید کننده تجهیزات ماشین آتشنشانی

۴ روش اطفا حریق مایعات چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *