پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در برج‌ها

سوالات متداول
 • به چه ساختمان‌هایی برج گفته می‌شود؟
  به ساختمان‌هایی که ارتفاع آن‌ها بین 21 تا 50 متر یا بیشتر از 30 تا 50 متر باشد، برج می‌گویند.
 • برای جلوگیری از آتش سوزی چه اقداماتی را باید انجام داد؟
  برای جلوگیری می‌توانید اقداماتی را مثل نصب سیستم اطفا حریق اتوماتیک، استفاده از آسانسورهای هوشمند، قرار دادن هشدارهای حریق دستی و... را انجام دهید.
5/5 - (1 امتیاز)

ایمنی در برابر آتش سوزی در برج‌ها به دلیل خطرات جانی و مالی که به عنوان آسمان خراش‌ها تعریف می‌شوند، اهمیت پیدا کرده است. آتش سوزی در برج‌ها، آتش سوزی‌هایی هستند که در هر موقعیت ناایمن و در هر زمانی ممکن است رخ دهد و عواقب غم‌انگیزی به همراه داشته باشد. هر فردی که در این ساختمان‌ها زندگی می‌کند اعم از کارمندان، خدمتکاران، مهمانان و کارفرمایان باید در مورد آتش سوزی و عواقب آن آگاه بوده و آموزش دیده باشد. زیرا بیشتر آتش سوزی‌ها ناشی از سیستم‌های لوله کشی معیوب و نامناسب و همچنین رفتار غیرمسئولانه افراد یا ساکنین است. در این بخش از آریا حریق به بررسی راه‌های پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در برج ها می‌پردازیم.

دخالت افراد غیر متخصص در مدار الکتریکی و نصب خطوط جدید، استفاده نادرست از وسایل برقی، مواد قابل اشتعال به کار رفته در نمای بیرونی و حتی ته سیگار می‌تواند باعث آتش سوزی در برج‌ها شود. به همین دلیل ما باید ساختمان‌هایی بسازیم که با استانداردها و مقررات مربوط به آتش سوزی مطابقت داشته باشند و به ساکنین در مورد آتش سوزی آموزش دهیم.

مفهوم ساختمان بلند یا برج

اصطلاح ساختمان بلند در قوانین جهانی حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق به ساختمان‌هایی با ارتفاع بین 50/21 متر تا بیش از 50/30 متر گفته می‌شود. علاوه بر این برخی شرایط برای ساختمان‌های با ارتفاع ساختمان بیش از 51.50 متر در نظر گرفته شده است که می‌توان آنها را به عنوان برج‌های بسیار مرتفع توصیف کرد.

اقدامات پیشگیری از آتش سوزی در برج ها

در ساختمان‌های مرتفع؛ چیدمان ساختمان و دسترسی به ساختمان، استفاده از مصالح برای کاهش سرعت گسترش آتش، چیدمان راه‌های فرار، ضد حریق بودن و رعایت مقررات، استفاده از آسانسور، استفاده از عناصر سازه ای مقاوم در برابر حریق در تاسیسات برقی، سیستم تشخیص و اعلام حریق، آبپاش استفاده صحیح از سیستم‌های اطفای حریق مانند سیستم‌های آتش نشانی داخلی و هیدرانت، المان‌های نما مقاوم در برابر آتش و از همه مهمتر پرسنل آموزش دیده برای ایمنی آتش بسیار مهم است.

مقابله و پیشگیری از آتش سوزی برج‌ها

الزامات جلوگیری از حریق در برج‌ها

الزامات بسیاری برای جلوگیری و مقابله با آتش سوزی در برج ها وجود دارد که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

1. نصب سیستم اطفا حریق اتوماتیک

نصب سیستم اطفای حریق اتوماتیک بر روی هود آشپزخانه‌ها در ساختمان‌های بلند مرتبه ضروری است که البته سیستم‌های قطع و هشدار با توجه به ویژگی‌های گاز مورد استفاده در اجاق‌ها باید تنظیم شود.

2. استفاده از آسانسورهای مناسب و هوشمند

در برج‌ها آسانسورها باید مکانیزم و برنامه‌ای داشته باشند که حرکت نکند، درهای خود را باز کرده و با دریافت اخطار از سنسور زلزله به نزدیک‌ترین طبقه‌ای که می‌توانند در هنگام زلزله توقف کنند، بروند.

3. مقاوم بودن ساختمان

ساختمان‌های با ارتفاع بیش از 50/51 متر باید حداقل 60 دقیقه در برابر آتش مقاوم و دودگیر باشند.

4. وجود راه‌های مختلف برای فرار از آتش

در برج‌ها کلیه راه‌های فرار، مکان‌های مورد استفاده برای تجمع، آسانسور و پله برقی، کارگاه و آزمایشگاه با ماشین آلات متحرک و مواد شیمیایی پرخطر، اتاق‌های توزیع و ژنراتور برق، اتاق‌های باتری مرکزی، ایستگاه‌های پمپاژ، پارکینگ‌های سرپوشیده باید همواره نظارت شوند.

5. قرار دادن هشدار حریق دستی

در برج‌ها هشدار حریق دستی با دکمه‌های هشدار حریق انجام می‌شود. دکمه‌های هشدار آتش در مسیرهای فرار از حریق نصب می‌شوند. دکمه‌های هشدار حریق باید به گونه‌ای قرار داده شوند که فاصله دسترسی افقی از هر نقطه از یک طبقه تا هر دکمه هشدار آتش در آن طبقه از 60 متر تجاوز نکند.

6. استفاده از تجهیزات آتش نشانی

در طبقات با ابعاد بیش از 60 متر، باکس آتش نشانی و لوله‌های آتش نشانی باید قرار شود. ساخت باکس آتش نشانی و لوله‌های آتش نشانی در کارگاهها، انبارها، اقامتگاهها، مکان‌های بهداشتی، سالن اجتماعات با مساحت کل کاربری سرپوشیده بیش از 1000 متر مربع و در شرایط دارا بودن دیگ بخار با ظرفیت حرارتی بالای 350 کیلو وات الزامی ‌است.

7. استفاده از اتصالات آتش نشانی مناسب

در ساختمان‌های بلندمرتبه یا ساختمانهایی با مساحت نشیمن بیش از 1000 متر مربع یا ساختمان‌هایی با عرض نما بیش از 75 متر، اتصال لوله‌های آبرسانی آتش نشانی حداقل به قطر اسمی‌100 میلیمتر باید به سیستم‌های اطفای حریق آبی ایجاد شود که آتش نشانی بتواند آب را از بیرون به داخل سیستم پمپ کند.

8. ایجاد زیر ساخت‌های مناسب برای برج

در برج‌ها، زیرساخت‌های شوتینگ زباله، ارتباطات و تجهیزات فنی باید حداقل به مدت 120 دقیقه در برابر حریق مقاوم بوده و پوشش آنها حداقل دودگیر و در برابر آتش مقاوم باشد.

9. عدم استفاده از مواد قابل اشتعال در ساختمان

پوشش کف از کمترین مواد قابل اشتعال بوده و در برج‌های مرتفع از کمترین مواد قابل اشتعال ساخته ‌شود.

نماهای بیرونی در برج‌ها باید از موادی که به سختی قابل اشتعال هستند و در ساختمان‌های دیگر از مواد کمتر قابل اشتعال ساخته شود.

در ساختمان‌های بلند اطراف و ساختمان‌های مجاور برج، طبقاتی که سقف‌های آن‌ها روی برج قرار می‌گیرند، باید افقی ضد حریق بوده و سیستم حامل سقف و پوشش‌های سقف باید از مواد نسوز ساخته شوند.

مقابله با آتش سوزی در ساختمان و برج‌ها

راه‌های مقابله با آتش سوزی در برج ها

 • هنگامی‌که آتش سوزی شروع می‌شود آرام باشید. اطرافیانتان را آرام کنید و به کارهایی که باید انجام دهید فکر کنید. با شماره تلفن اضطراری ۱۲۵ تماس بگیرید. (به هر حال منتظر تماس شخص دیگری نباشید)
 • در اسرع وقت و از کوتاه‌ترین مسیر به بیرون ساختمان مراجعه کنید.
 • بررسی کنید که آیا درب فرار آپارتمان، اتاق، دفتر شما داغ شده است یا هنوز وقت برای بیرون رفتن دارید.
 •  دمای درب محل خود را با فشار دادن دست خود و قرار دادن پشت دست روی درب اندازه گیری کنید. اگر درب گرم است هرگز در را باز نکنید.
 • اگر دود وارد می‌شود، همه سوراخ‌ها را ببندید و در اتاق یا دفتر خود بمانید.
 • به پنجره بروید، اگر دود از پنجره‌ها می‌آید هرگز پنجره را باز نکنید.
 • با چراغ قوه یا چراغ دیگر یا با چسباندن ورق به پنجره به بیرون علامت دهید. در صورت لزوم (اگر دود یا گرما وجود ندارد)، پنجره را باز کنید و با فریاد به بیرون علامت دهید.
 • آرام باشید، صبر کنید و همیشه به یاد داشته باشید که زمان نجات در زمان آتش سوزی در برج‌ها چندین ساعت است.

شما می‌توانید انواع خودرو و تجهیزات آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق پاسارگاد تولید کننده این تجهیزات در ایران با قیمت و کیفیت مناسب خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در واحد فروش و مشاوره تماس بگیرید.


مطالب مرتبط:

7 نکته مهم ایمنی در جلوگیری از آتش سوزی در خانه!

۹ مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش سوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *