قرقره هوزریل آتش نشانی و بررسی اجزای آن

5/5 - (2 امتیاز)

هوزریل آتش نشانی (fire hose reel) یکی از تجهیزات مهم است که در اطفا حریق می توان از آن استفاده کرد. این ابزار در جعبه آتش نشانی به همراه دیگر تجهیزات قرار می گیرد که به آن قرقره آتش نشانی نیز می گویند. در این بخش به معرفی این محصول و بررسی اجزای تشکیل دهنده می پردازیم. شما می توانید انواع هوزریل را از مجموعه آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

واژه Hose به معنی شیلنگ و Reel به معنی قرقره است که برای قرقره های آتش نشانی که دارای شیلنگ های PVC هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. شلنگ هایی که در هوزریل های به کار می روند از یک تیوب داخلی مقاوم در مقابل فشار تولید شده اند که با نخ های مخصوص بافته شده که این کار باعث تقویت شدن اطراف آن می شود. همچنین از پی وی سی (PVC) در ساخت آنها استفاده می شود تا در مقابل ساییده شدن و فشار زیاد حاصل از کشش از مقاومت خوبی برخوددار باشد. این شلنگ ها انعطاف بالایی دارند که از آنها می توان برای اطفا حریق های کوچک که معمولا در واحدهای اداری یا مسکونی اتفاق می افتد، استفاده کرد.

یکی از ویژگی هایی که این محصول دارد این است که، به غیر از آتش نشانان، افراد عادی نیز می توانند از آن برای اطفا حریق های کوچک استفاده کنند.

سیستم هرزگرد در قرقره آتش نشانی

در مرکز این قرقره یک سیستم هرزگرد تعبیه شده است که به کمک آن می توانیم شلنگ را به اندازه ای نیازمان از روی قرقره باز کنیم. این هرزگردها معمولا از جنس پلاستیک، شمش برنج یا شمش آلومینیوم ساخته می شوند که شمش برنج و آلومینیوم بهترین گزینه برای استفاده هستند. جعبه های آتش نشانی که هوزریل در داخل آنها قرار می گیرد باید تا شعاع 20 متری اطراف خود را پوشش دهند. از جعبه های آتش نشانی بزرگ معمولا در مکان هایی مانند کارخانه ها، پالایشگاه‌ها استفاده می شود. اما باید توجه داشته باشید که فاصله این جعبه ها نباید بیشتر از 30 متر باشد.

برای آشنایی با اندازه های مختلف این جعبه ها می‌توانید مقاله ابعاد استاندارد جعبه آتش نشانی را مطالعه کنید.

وظیفه قرقره آتش نشانی تامین مداوم و قابل کنترل آب برای اطفا حریق است. این قرقره ها را باید در قسمت هایی از ساختمان نصب کنید که دسترسی راحتی دارند و به راحتی می توان از استفاده کرد. اما باید توجه داشته باشید که نباید در مسیر خروج اضطراری نصب شود. چرا که می تواند در زمان آتش سوزی، رفت و آمد را مشکل ساز کند.

استفاده از شلنگ های هوزریلی در مقایسه با شلنگ های برزنتی بسیار ساده است و نیازی به آموزش ندارد. یکی از مهم ترین تفاوت های این دو شلنگ این است که در جعبه های آتش نشانی برزنتی، برای استفاده لازم است تا تمام شلنگ را باز کنید و آن را به کوپلینگ مخصوص به شیر وصل کنید. همین دلیل می تواند باعث برتری شلنگ های هوزریلی شود. لازم به ذکر است که معمولا از شلنگ آتش نشانی برای اطفا حریق های نوع A مانند آتش سوزی چوب کاغذ، پارچه، منسوجات و… مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع هوزریل آتش نشانی

 • دیواری ثابت
 • مجهز به بازوی چرخشی

هوزریل دیواری ثابت

رایج ترین نوع قرقره آتش نشانی، نوع ثابت آن است که در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید توجه داشته باشید که دیوار اطراف این قرقره نباید شلوغ باشد تا در هنگام استفاده مزاحمتی برای حرکت شلنگ ایجاد نشود.

قرقره آتش نشانی ثابت

هوزریل مجهز به بازوی چرخشی

این قرقره مانند نوع ثابت است تنها با این تفاوت که دارای یک لولای بزرگ است. لولا کمک می کند تا کل قرقره به سمت بیرون بچرخد و به سرعت بتوان شلنگ را باز کرد.

هوزریل آتش نشانی چرخشی

اجزای تشکیل دهنده هوزریل

 • شلنگ آتش نشانی
 • نازل
 • شیر روشن و خاموش
 • قرقره آتش نشانی
 • شیلنگ رابط

مواقعی که نباید برای اطفا حریق از قرقره آتش نشانی استفاده کنیم!

هوزریل برای اطفا آتش سوزی‌های کلاس A مناسب است و نباید از آن برای آتش سوزی‌های کلاس E استفاده کنید. به دلیل اینکه آب رسانای الکتریسیته می باشد و در حریق کلاس E که مربوط به آتش سوزی ناشی از الکتریسیته است می توان باعث تشدید حریق شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره کلاس های مختلف حریق می توانید مقاله انواع کلاس های مختلف آتش را مطالعه کنید.

نکاتی که هنگام نصب هوزریل آتش نشانی باید به آنها توجه کنید!

لازم به ذکر است که نصب این محصول باید توسط افراد مسئول و متخصص صورت گیرد. اما نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشید عبارت اند از:

 • در محل های از قبل تعیین شده نصب شود.
 • روی هوزریل نباید پوشیده شود و باید به گونه ای باشد که بتوان دستورالعمل های آن را به راحتی خواند.
 • قبل از نصب باید بررسی کنید تا نقص خاصی، خوردگی و یا نشتی وجود نداشته باشد.
 • در صورت مشاهده هر نوع نقصی باید آن را برطرف کنید تا قرقره را تعویض نمایید.
 • توجه به سیستم تر یا خشک
 • متراژ مورد نظر برای آبرسانی
 • جنس و متراژ قرقره هوزریل

بعد از نصب به صورت سالانه توسط تکنسین ها بازرسی هایی صورت می گیرد تا سلامت شلنگ بررسی شود. همچنین در بازه زمانی 5 ساله تمامی شلنگ ها توسط یک فرد مورد تایید از طرف سازمان آتش نشانی، تحت فشار کاری حداکثری قرار می گیرند تا سلامت آن تایید شود. این بازرسی ها ثبت و توسط یک برچسب اطلاعاتی مانند تاریخ بازرسی و غیره درج می شود.

تعمیر و نگهداری هوزریل های آتش نشانی باید بر اساس استانداردهای BS EN 671-3 2000 و EN 671-1 و یا EN 671/2 صورت گیرد.

جعبه قرقره آتش نشانی

بهترین محل برای نصب

قرقره ها باید در قسمتی از دیوار نصب شوند که در هنگام آتش سوزی، محدودیت حرکتی برای شلنگ وجود نداشته باشد. علائم و تابلوها نیز باید درست در بالا هوزریل نصب شود و بباید به وضوح و خیلی راحت قابل مشاهده باشند. این علائم نباید بیشتر از 2 متر بالاتر از سطح نصب شوند.

ارتفاع نصب هوزریل نیز باید بین 1.4 تا 2.4 متر از سطح زمین بالاتر باشد. شیر توقف توپی نیز باید 1 متر بالاتر از ارتفاع کف نصب شود. اما بهتر است تا هوزریل را 1.5 متر بالاتر از کف نصب کنید.

توجه داشته باشید که محلی که هوزریل آتش نشانی را نصب می کنید باید بتواند توان تحمل نیروی 100 کیلوگرمی را داشته باشد.

آب مورد نیاز برای هوزریل آتش نشانی

هوزریل آتش نشانی به طور مداوم به آب متصل است و دارای سیستم اطفا حریق تر است. آب مورد نیاز برای فشار 2 بار 18 لیتر در دقیقه و برای فشار 4 بار 26 لیتر در دقیقه می‌باشد.

نتیجه گیری

هوزریل آتش نشانی یکی از تجهیزات اطفا حریق است که برای آتش های کلاس A مناسب است. ویژگی این محصول این است که حتی افراد عادی نیز می توانند بدون آموزش و فقط با توجه به دستور عمل ها، از آن استفاده کنند. شلنگ، نازل و شیر روشن و خاموش از اجزای تشکیل دهنده قرقره آتش نشانی است. این قرقره ها را هم می توان در داخل جعبه آتش نشانی قرار داد و هم می توان به صورت جداگانه آن را روی دیوار نصب کرد. در این بخش به دیگر موارد مانند نحوه استفاده، محل مناسب برای نصب و انواع آن پرداختیم.


شما می توانید انواع هوزریل آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق پاسارگاد با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *