تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آن ها


مجموعه آریا حریق پاسارگاد تولید کننده و عامل پخش انواع تجهیزات آتش نشانی ایرانی و خارجی در سراسر کشور است. این مجموعه به صورت تخصصی در زمینه ی تجهیزات ماشین و قطعات مرتبط با آن فعالیت می کند. شما می توانید تمامی قطعات و تجهیزات تخصصی ایمنی و حفاظتی را از این مجموعه به قیمت پخش عمده تهیه کنید. جهت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت می توانید همین حالا با کارشناسان فروش آریا حریق تماس بگیرید.

انواع تجهیزات و وسایل آتش نشانی

 • خودروهای امداد و نجات
 • لباس
 • کلاه
 • کفش
 • دستکش
 • عینک مخصوص
 • سیستم تنفسی و ماسک
 • کپسول
 • پتو
 • آچار کوپلینگ
 • شیلنگ
 • نازل
 • حلقه شیلنگ
 • اتصالات
 • انوع شیر
 • اسپرینکلر (سیستم های آب پاش)
 • جعبه آتش نشانی

آتش نشانی یکی از مشاغل سخت و در عین حال خطرناک است. البته کار آتش نشانان فقط به عملیات اطفا حریق ختم نمی شود. آن ها برای هر نوع عملیاتی نیاز به تجهیزات آتش نشانی و ایمنی دارند تا در ابتدا خود دچار آسیب های فیزیکی نشوند و سپس بتوانند به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. تجهیزات آتش نشانی برای اطفا حریق، کمک رسانی در حوادث و در نهایت نجات جان افراد تولید می شوند.

ماشین های امداد و نجات

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین تجهیزات که شامل بسیاری از وسایل و تجهیزات دیگر نیز می شود، خودرو آتش نشانی است. این خودروها در ابعاد و ظرفیت های مختلف با توانمندی های متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. مجموعه آریا حریق تولید کننده انواع خودرو و موتورسیکلت های آتش نشانی با امکانات و قابلیت های دلخواه شماست.

تجهیزات خودرو آتش نشانی

انواع لباس آتش نشانی

لباس آتش نشانی باید دارای ویژگی ها و استانداردهایی باشد تا بتوان با اطمینان از آن استفاده کرد. این لباس آتش نشانی از آتش نشان در برابر آتش و حرارت محافظت می کند، در نتیجه باید انعطاف پذیر، مقاوم در برابر گرما و آتش، ضد آب و… باشد. در حوادث علاوه بر آتش خطرات و عوامل دیگری مانند مواد شیمیایی، دود و گازهای سمی، اشیا برنده و تیز، سطوح لیز، سقوط اجسام و… وجود دارند که جان آتش نشان را تهدید می کند. بنابراین بسته به نوع عملیات، لباس مورد استفاده نیز تغییر می کند.

تجهیزات حفاظت فردی

کلاه آتش نشانی

یکی از مهم ترین و حفاظتی ترین تجهیزات آتش نشانی، کلاه آتش نشانی است. از این کلاه می توان برای جلوگیری برخورد اجسام، فشار و دفع حرارت شدید استفاده کرد. کلاه نیز باید از استحکام خوبی برخوردار باشد و همچنین در برابر حرارت شدید مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

کفش مخصوص آتش نشانی

کفش آتش نشانی از پای شما در برابر اصابت اجسام و اشیا برنده و تیز، برف گرفتگی، لغزندگی، حرارت و… جلوگیری می کند. این کفش های آتش نشانی نیز برای عملیات و حوادث مختلف، انواع گوناگونی دارد.

دستکش ایمنی

دستکش از آتش نشان در مقابل حرارت شدید، برق گرفتگی، ایجاد زخم و… محافظت می کند. جنس کف دستکش آتش نشانی، چرم است و انواع مختلفی مانند دستکش ضد حرارت، ضد اسید، ضد برش و… دارد.

عینک مخصوص آتش نشانی

عینک آتش نشانی از چشم در برابر برخورد اجسام محافظت می کند. در این عینک انعطاف پذیری، مقاوت بسیار بالا و داشتن شیشه مقاوم در برابر خراشیدگی و شکستگی از ویژگی های مهم است. بعضی از عینک های آتش نشانی می توانند اشعه فرابنفش را دفع کنند.

سیستم تنفسی و ماسک

در هنگام آتش سوزی در محیط های بسته به ویژه در زیر زمین گازها و دودهای شیمیایی و خطرناک وجود دارند که راهی برای خروج ندارند و در همان محیط می مانند. اما از طرفی تنفس را برای آتش نشانان سخت می کند. در نتیجه استفاده از سیستم تنفسی و ماسک به امری ضروری تبدیل می شود. یکی از انواع این ماسک ها “ماسک اضطراری” است که خود دو نوع دارد. نوع تمام صورت و نیمه صورت که فقط  دهان و بینی فرد را می پوشاند. این ماسک ها از جنس سیلیکون، پلاستیک و کائوچو ساخته می شود که گاز اکسیژن داخل کپسول را به شش ها منتقل می کند.

تجهیزات سیستم تنفسی آتش نشانی

کپسول های اطفا حریق

کپسول های آتش نشانی از پرکاربردترین تجهیزاتی است که آتش نشانان از آن استفاده می کنند. این کپسول های اطفا کننده حریق تنوع زیادی دارند که استفاده از نوع پودری و CO2 در ایران بیشتر رایج است. این تنوع برای این است که هر کلاس از آتش یک خاموش کننده مخصوص دارد. لازم به ذکر است که هر برخی از این کپسول ها چند منظوره هستند که می توان برای خاموش کردن دو یا سه کلاس آتش سوزی از آن ها استفاده کرد. امروزه در هر ساختمان باید کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد و یک امر الزامیست. چرا که طریقه کار با آن راحت است و حتی در مواقع ضروری ساکنین ساختمان می توانند از آن برای اطفا حریق استفاده کنند.

کپسول های آتش نشانی را می توان به 5 دسته تقسیم بندی کرد که عبارت اند از کپسول آب، پودر، کف، گاز و هالوژنه که برای خاموش کردن آتش برای مکان و اجسام مختلف می توان استفاده کرد.

کپسول آتش نشانی

پتو اطفا حریق

از پتو اطفا حریق جهت جلوگیری از آتش گرفتن چربی و روغن و همچنین شخص آتش گرفته استفاده می شود. پتوی آتش نشانی معمولا در خانه ها، ورودی و طبقات ساختمان ها وجود دارد.

آچار کوپلینگ، ابزار همه کاره آتش نشانی

در عملیات ها آچار کوپلینگ یکی از ابزارهایی است که همیشه در حال استفاده است. شما می توانید از این آچار برای باز و بسته کردن اتصالات، باز کردن درِ بشکه ها و باز کردن شیرهای آتش نشانی که در مکان های عمومی وجود دارند، استفاده کنید. همچنین این آچار وزن سبکی دارد و دیگر نیازی نیست تا آتش نشانان از چند آچار استفاده و آن ها را با خود حمل کنند.

شیلنگ انتفال آب

شیلنگ آتش نشانی در انواع و جنس های مختلف تولید می شود که می توان در عملیات ها با متصل کردن به منبع آب از آن برای اطفا حریق استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل شرایط استفاده و فشار زیاد وارده بر شلنگ، کیفیت و نوع آن اهمیت بسیار دارد.

انواع نازل آتش نشانی

نازل آتش نشانی یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات آتش نشانی است. چرا که به وسیله نازل است که می توان از شیلنگ آتش نشانی استفاده کرد. نوع پاشش نازل ها معمولا به دو صورت جت و اسپری می باشد. زمانی از نوع پاشش جت استفاده می کنیم که به هسته اصلی حریق دسترسی نداشته باشیم یا حجم آتش بسیار زیاد باشد. اما برای حالتی که بخواهیم دمای محیط آتش را بگیریم و یا یک راه خروج برای افراد باز کنیم، می توانیم از نوع پاشش اسپری استفاده کنیم.

حلقه جمع آوری شیلنگ آتش نشانی

در زمان آتش سوزی و عملیات ها، نظم و جایگیری درست ابزار و تجهیزات به فرایند نجات و اطفا حریق سرعت و دقت عمل می بخشد. یکی از این تجهیزات که به کمک آن می توانیم نظم ایجاد کنیم، حلقه شیلنگ آتش نشانی است. با جمع آوری شیلنگ دور این حلقه باعث راحتی در استفاده و افزایش سرعت عمل می شود. علاوه بر این باعث می شود تا طول عمر شیلنگ افزایش یابد.

اتصالات آبرسان آتش نشانی

وجود اتصالات باکیفیت و بدون نشتی در فرایند اطفا حریق می تواند به آتش نشانان کمک بسیاری کند. در عملیات ها ثانیه ها ارزش بسیاری دارند و به کمک این اتصالات می توان به فرآیند آبرسانی سرعت بخشید.

شیر آتش نشانی

از شیرهای آتش نشانی می توان برای کنترل جریان آب استفاده کرد. در ایران رایج ترین انواع شیرها عبارت اند از شیر فلکه آتش نشانی، شیر هیدرانت (شیر ایستاده) و شیر فشار شکن.

اسپرینکلر آتش نشانی

امروزه در ساختمان های جدید استفاده از سیستم های آب پاش یا اسپرینکلر به یکی از الزامات تبدیل شده است. این اسپرینکلرها انواع گوناگونی دارند که دارای سنسورهای تشخیص متنوع هستند. برای مثال یکی از این اسپرینکلرها حساس به دما هستند که دارای یک حباب شیشه می باشد که داخل آن جیوه حساس به دما وجود دارد. از نظر نوع عملکرد این سیستم های اطفا حریق به دو دسته واکنش سریع و واکنش استاندارد تقسیم بندی می شود.

جعبه آتش نشانی

از جعبه آتش نشانی برای نگهداری انواع تجهیزات آتش نشانی استفاده می شود که در سایزها و انواع مختلف در آریا حریق قابل خریداری است. کیفیت و مقاومت در جعبه های آتش نشانی از فاکتورهای مهم هستند. به دلیل اینکه در شرایط محیطی مختلفی قرار می گیرند. این جعبه ها به طور معمول از فایبرگلاس ساخته می شوند که با استفاده از رنگ و ورق های ضد زنگ استیل پوشانده می شوند.

مانیتورهای آتش نشانی

مانیتور ها جهت انتقال و پرتاب آب با شدت و فشار بالا به کار می روند. این تجهیزات در مدل های متفاوت (ثابت، پرتابل، کنترل از راه دور و چرخشی) تولید می شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به بخش مانیتورهای آتش نشانی مراجعه کنید. همچنین می توانید با واحد فروش آریا حریق جهت استعلام قیمت تماس بگیرید.

خرید تجهیزات آتش نشانی از آریا حریق

شما می توانید انواع تجهیزات آتش نشانی را از آریا حریق با قیمت و کیفیت مناسب خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. مجموعه آریا حریق پاسارگاد نزدیک به یک دهه است که در زمینه ساخت و تعمیر خودرو و تجهیزات آتش نشانی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *