پودر آتش نشانی و بررسی انواع آن

سوالات متداول
  • انواع پودرهای آتش نشانی شامل چه مواردی می‌شود؟
    انواع این پودر شامل پودر بی کربنات سدیم (که معمولا از این پودر استفاده می‌شود.)، فسفات آمونیوم، کلرید پتاسیم، ترکیبی و مخصوص می‌شود.
  • این پودرهای اطفا حریق از چه موادی تشکیل شده‌اند؟
    این پودرها از بی کربنات سدیم، فسفات آمونیوم، کلرید پتاسیم، گرافیت، عامل ضد انعقاد و مواد افزودنی دیگر تشکیل می‌شوند.
5/5 - (1 امتیاز)

پودر آتش نشانی ماده‌ای شیمیایی خشک و ریز است که برای خاموش کردن آتش استفاده می‌شود. این پودر با شکستن زنجیره واکنش شیمیایی که باعث احتراق می‌شود را خفه می‌کند. انواع مختلفی از این نوع پودر وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از آتش‌سوزی طراحی شده‌اند. در این بخش از آریا حریق پاسارگاد به معرفی و بررسی پودر آتش نشانی و انواع آن می‌پردازیم.

رایج‌ترین نوع پودر آتش نشانی، پودر بی کربنات سدیم است که برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های ناشی از مواد قابل احتراق مانند چوب، کاغذ و پارچه استفاده می‌شود. پودرهای دیگر شامل پودر فسفات آمونیوم برای آتش‌سوزی‌های مایعات قابل اشتعال و پودر کلرید پتاسیم برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی است. از این پودرها می‌توان به صورت دستی از طریق کپسول‌های آتش نشانی یا به صورت خودکار از طریق سیستم‌های اطفا حریق پودری استفاده کرد.

انواع پودر آتش نشانی

پودرهای آتش نشانی بر اساس نوع حریقی که می‌توانند خاموش کنند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هر نوع پودر دارای ترکیبات شیمیایی خاص خود است که برای مهار نوع خاصی از آتش طراحی شده است. در ادامه رایج‌ترین انواع پودر آتش نشانی و کاربردهای آنها بیان شده است.

1. پودر بی کربنات سدیم (معمولی)

این نوع پودر رایج‌ترین نوع پودر آتش نشانی است و برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کلاس A,B,C مناسب است.

  • کلاس A: موادی مانند چوب، کاغذ و پارچه است.
  • کلاس B: مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، گریس و روغن است.
  • کلاس C: گازهای قابل اشتعال مانند پروپان، بوتان و استیلن است.

2. پودر آتش نشانی فسفات آمونیوم

این نوع پودر به طور خاص برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کلاس B، به ویژه مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، گریس و روغن طراحی شده است. پودر فسفات آمونیوم می‌تواند با ایجاد یک لایه محافظ روی مایع قابل اشتعال، از تبخیر آن جلوگیری کند و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری کند.

3. پودر کلرید پتاسیم

این نوع پودر برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کلاس C، به ویژه آتش‌سوزی‌های الکتریکی طراحی شده است. پودر کلرید پتاسیم می‌تواند بدون ایجاد هدایت الکتریکی، آتش را خاموش کند. این امر آن را به یک گزینه ایده‌آل برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های تجهیزات الکتریکی تبدیل می‌کند.

4. پودر آتش نشانی ترکیبی

این نوع پودر شامل مخلوطی از دو یا چند ترکیب شیمیایی مختلف است که برای ارائه مزایای خاموش کنندگی چندگانه طراحی شده است. پودرهای ترکیبی معمولاً برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C استفاده می‌شوند.

5. پودرهای مخصوص

پودرهای آتش نشانی مخصوص نیز برای خاموش کردن انواع خاصی از آتش، مانند فلزات قابل اشتعال یا مواد خطرناک وجود دارد. انتخاب نوع صحیح پودر آتش نشانی برای یک برنامه خاص به عوامل مختلفی از جمله نوع خطر آتش سوزی، اندازه خطر و وجود مواد قابل اشتعال بستگی دارد.

انواع پودر آتش نشانی

مواد تشکیل دهنده پودر آتش نشانی

مواد تشکیل دهنده پودر آتش نشانی به نوع پودری که استفاده می شود بستگی دارد. با این حال پودرهای آتش نشانی از مخلوطی از مواد شیمیایی خشک و ریز تشکیل شده‌اند که برای خاموش کردن آتش با خفه کردن آن یا شکستن زنجیره واکنش شیمیایی که باعث احتراق می شود، عمل می کنند. مواد شیمیایی که در این پودرها به کار برده شده‌اند عبارت‌اند از:

بی کربنات سدیم: این ماده رایج‌ترین ماده شیمیایی در پودرهای آتش نشانی است و برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A، B و C موثر است. بی کربنات سدیم با آزاد کردن دی اکسید کربن هنگام گرم شدن عمل می‌کند و اکسیژن را از آتش خفه می‌کند.

فسفات آمونیوم: این ماده شیمیایی برای خاموش کردن آتش سوزی‌های کلاس B، به ویژه مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، گریس و روغن طراحی شده است. فسفات آمونیوم با ایجاد یک لایه محافظ روی مایع قابل اشتعال، از تبخیر آن جلوگیری می‌کند و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری می‌کند.

کلرید پتاسیم: این ماده شیمیایی برای خاموش کردن آتش سوزی‌های کلاس C، به ویژه آتش سوزی‌های الکتریکی طراحی شده است. کلرید پتاسیم می تواند بدون ایجاد هدایت الکتریکی، آتش را خاموش کند. این امر آن را به گزینه‌ای ایده آل برای خاموش کردن آتش سوزی‌های تجهیزات الکتریکی تبدیل می‌کند.

گرافیت: این ماده به عنوان یک روان‌کننده عمل می‌کند و اصطکاک را بین ذرات پودر کاهش می‌دهد و باعث می‌شود پودر آزادانه‌تر جریان پیدا کرده و به طور یکنواخت‌تر روی آتش پخش شود.

عامل ضد انعقاد: این ماده از به هم چسبیدن ذرات پودر جلوگیری کرده و جریان پودر را به صورت دقیق هدایت می‌کند.

مواد افزودنی دیگر: بسته به نوع پودر آتش نشانی، ممکن است مواد افزودنی دیگری مانند سیلیکا، رس یا نشاسته برای بهبود جریان، پایداری یا عملکرد کلی پودر اضافه شود.


آریا حریق

شما می‌توانید انواع خودرو و تجهیزات آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق تولید کننده انواع تجهیزات اطفا حریق و آتش نشانی و نماینده برندهای معتبر اروپایی در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

مطالب مرتبط:

دستگاه پودر پر کن کپسول آتش نشانی

9 برند برتر کپسول آتش نشانی + معرفی و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *