تاریخ انقضا کپسول آتش نشانی چه زمانی است؟

سوالات متداول
 • زمان مناسب برای شارژ کپسول اطفا حریق چه وقتی است؟
  اگر از کپسول استفاده نکرده باشید می‌توانید هر یک سال یک بار نسبت به شارژ آن اقدام کنید. در غیر این صورت پس از هر با استفاده باید بلافاصله نسبت به شارژ آن اقدام کنید.
 • کپسول CO2 را چه زمانی شارژ کنیم؟
  این نوع کپسول را می‌توانید هر دو سال یک بار و کپسول‌های بیوورسال را هر 5 سال یک بار شارژ نمایید.
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از تجهیزات آتش نشانی که برای اطفا حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد، کپسول آتش نشانی است. کپسول‌های آتش نشانی اهمیت زیادی دارند و به همین دلیل باید آن‌ها را به خوبی نگهداری کرد. یکی از سوالاتی ممکن است درباره کپسول‌ها برای شما پیش بیاید این است که تا چه زمانی می‌توان از این کپسول‌ها استفاده کرد؟ در این بخش از آریا حریق به موضوع تاریخ انقضا کپسول آتش نشانی می‌پردازیم.

چه زمانی کپسول آتش نشانی را شارژ کنیم؟

رعایت ایمنی تنها با خرید کپسول آتش نشانی محقق نمی‌شود و باید این کپسول را به طور منظم بازرسی و شارژ کنیم. اگر این کارها را انجام ندهیم در زمان نیاز، این کپسول‌ها نمی‌توانند عملکرد خوبی را از خود نشان دهند و همین می‌تواند منجر به بروز خسارات جبران ناپذیر شود. مناسب‌ترین زمان برای شارژ کپسول آتش نشانی برای بیشتر کپسول‌ها هر یک سال یک بار می‌باشد. اما کپسول‌های اطفا حریق CO2 را می‌توان هر 2 سال یک بار شارژ کرد. این بازه زمانی تا وقتی معتبر است که از کپسول استفاده نشده باشد و همچنین در زمان بازرسی‌های ماهانه مشکلی وجود نداشته باشد. اما اگر اینطور نیست باید در سریعترین زمان ممکن کپسول را شارژ و سرویس کنید.

شارژ کپسول آتش نشانی

نشانه‌هایی که باید کپسول را شارژ کنیم!

این کپسول‌ها دارای یک مانومتر هستند که باید عقربه آن در یک محدوده مشخص قرار گرفته باشد و یا تجهیزات کپسول مثل اهرم، شیلنگ، پلمپ و یا بدنه آن از لحاظ ظاهری دچار ایرادی نشده باشد.

 • این کپسول‌ها دارای یک مانومتر هستند که باید عقربه آن در یک محدوده مشخص قرار گرفته باشد؛ یا تجهیزات کپسول مثل اهرم، شیلنگ، پلمپ و یا بدنه آن از لحاظ ظاهری دچار ایرادی نشده باشد.
 • اگر شما تنها یک بار از کپسول آتش نشانی استفاده کنید، لازم است در اولین فرصت برای شارژ کردن آن اقدام نمایید.
 • اگر مدت زمان طولانی است که از کپسول استفاده نکردید، و از زمان درج شده روی آن گذشته و همچنان از آن استفاده نکرده‌اید، به هر حال باید آن را مجددا شارژ کنید.
 • چنانچه محیطی که کپسول آتش نشانی در آن قرار گرفته، گرم یا سرد باشد و یا دارای رطوبت باشد، می‌تواند بر روی کپسول تاثیرگذار باشد. در نتیجه بهتر است تا در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری کپسول خود را شارژ کنید.

نکات شارژ کپسول آتش نشانی

 • سیم پلمپ باید به راحتی قطع شود.
 • توجه داشته باشید که پلمب خاموش کننده باز نشده باشد.
 • در هنگامی که کپسولی را شارژ می‌کنید در طول این مدت زمان باید از یک کپسول جایگزین برای آن استفاده کنید.
 • در زمان شارژ باید کارتی روی کپسول قرار داده شود که تاریخ آخرین زمان شارژ بر روی آن درج شده باشد.
 • در مدت زمان هر دو سال یک بار باید تست هیدرواستاتیک را برای کپسول آتش نشانی انجام دهید تا از ایمنی آن مطمئن شوید.

مدت زمان شارژ انواع کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتش نشانی را باید هر یک سال یک بار شارژ حتی در صورتی که از آن استفاده نکرده‌اید، شارژ کنید. اما این مدت زمان برای کپسول‌های CO2 متفاوت است. این کپسول‌ها را می‌توانید هر دو سال یک بار و کپسول‌های بیوورسال را هر 5 سال یک بار شارژ کنید.

زمان شارژ کپسول CO2

برخلاف دیگر کپسول‌ها، کپسول‌های CO2 آتش نشانی را باید هر 6 ماه یک بار بازرسی کنید. اما می‌توانید هر دو سال یک‌بار آن را شارژ نمایید.

تاریخ مصرف کپسول آتش نشانی

تاریخ انقضا انواع کپسول آتش نشانی

در زمان شارژ این کپسول‌ها کارتی روی آن نصب می‌شود که تاریخ آخرین شارژ روی آن نوشته می‌شود. اگر از زمان تاریخ آن گذشته باشد، دیگر نمی‌توان از آن کپسول استفاده کرد و کارایی مناسب و خوبی ندارد. کپسول‌های آتش نشانی را باید هر یک سال یک بار شارژ حتی در صورتی که از آن استفاده نکرده‌اید، شارژ کنید. اما این مدت زمان برای کپسول‌های CO2 متفاوت است. این کپسول‌ها را می‌توانید هر دو سال یک بار و کپسول‌های بیوورسال را هر 5 سال یک بار شارژ کنید.

سخن پایانی

بازرسی از کپسول‌های آتش نشانی از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید این موضوع را جدی بگیرید. پس گذشتن از زمان شارژ درج شده بر روی کارت کپسول، بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید و در سریعترین زمان ممکن آن را شارژ کنید. چرا که در صورت استفاده عملکرد لازم را ندارد و شما موفق به اطفا حریق نمی‌شوید.

مطالب مرتبط:

آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی و رنگ‌ آن‌ها

بررسی دستگاه پودر پرکن کپسول آتش نشانی


شما می‌توانید انواع کپسول آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *