آموزش مراحل نصب دتکتور اعلام حریق

5/5 - (1 امتیاز)

سیستم اعلام حریق برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی و به حداقل رساندن خسارات مورد استفاده قرار می گیرند. نصب سیستم اعلام حریق بسیار اهمیت دارد. چرا که اگر به درستی نصب و راه اندازی نشود می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. در این بخش به آموزش مراحل و نحوه نصب دتکتور اعلام حریق پرداخته ایم. همچنین شما می توانید انواع دتکتور آتش نشانی را از مجموعه آریا حریق پاسارگاد خریداری کنید. برای مشاهده مدل های بیشتر به قسمت سیستم اعلام حریق مراجعه کنید.

روش های نصب دتکتور آتش نشانی

در ابتدا باید گفت که برای نصب سیستم های اعلام حریق بهتر است تا از متخصصان و تکنسین های با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

روش های نصب دتکتور اعلام حریق به طور کلی به صورت زیر است:

قبل از نصب باید نکات ایمنی را رعایت کنید این نکات شامل موارد زیر می شود.

 • حفظ فاصه استاندراد از وسایل و لوازم گاز سوز (فاصله افقی 1 تا 3 متر و فاصله عمودی 2 تا 3 متر)
 • حفظ فاصله با دیوارها (فاصله حدودا 3 سانتی متر از دیوار و 15 سانتی متر از سقف)
 • استفاده از کابل سیگنال به صورت رو کار یا داخل لوله با قدرت تحمل حداقل 30 دقیقه در مجاورت حریق
 • نصب تجهیزات سیستم اعلام حریق بر اساس استاندارد BS 5839
 • کابل کشی بر اساس استاندارد BS 6207
 • نصب دتکتور، شستی و آژیر اعلام حریق پس از پایان سیم کشی

نصب دتکتور اعلام حریق

مرحله اول

در قدم اول برای نصب دتکتور اعلام حریق، باید پایه آن را به وسیله پیچ و رولپلاک به سقف محکم ببندید. بعد از آن باید سیم های آن را مطابق با دستورالعملی که کارخانه سازنده ارائه کرده است، به پایه های دتکتور وصل کنید. در قدم آخر نوبت به هد دتکتور می رسد که باید آن را بر اساس نقشه موجود در کاتالوگ نصب نمایید. هد سیستم اعلام حریق می تواند با توجه به نوع دتکتور (دودی، حرارتی و…) متفاوت باشد.

مدار این سیستم ها به این صورت است که در دتکتورهای مختلف در اول، وسط یا آخر مدار استفاده کرد. توجه داشته باشید که که دتکتورها در زمان نصب سیستم های اعلام حریق دارای پلاریته منفی و مثبت می باشند. همچنین سیم کشی دتکتورها به صورت موازی است. به صورتی که در مدار پشت سر یکدیگر قرار می گیرند و نباید انشعابی در مدار وجود داشته باشد. آخرین قطعه در مدار شاسی یا دتکتور است که عنصر انتهای EOL روی آن نصب می شود.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استاندارد کمپانی های تولید کننده دتکتور اعلام حریق درباره تعداد دتکتور برای هر قسمت متفاوت است. در نتیجه قبل از نصب باید دفترچه راهنمای دتکتور خود را مطالعه کنید تا از این موضوع آگاه شوید. اما بر اساس استاندارد BS در هر زون حداکثر دتکتور قابل نصب 32 عدد است.

چک کردن باطری دتکتور

برای بررسی باطری دتکتورها باید تمامی مقاومت های انتهای خط زون ها و آژیرها را در ترمینال قرار دهید. دو عدد باطری 12 ولت را درون پنل بگذارید و آنها را به کمک یک سیم رابط به شکل سری به هم وصل کنید. پس از آن باطری ها را به کمک سیم های منفی معمولا سیاه رنگ و مثبت معمولا قرمز رنگ موجود در برد اصلی را به دستگاه متصل نمایید.

در این قسمت نشانگر Power Supply Fault که اشکال تغذیه را نمایش می دهد روشن می شود. با اتصال ورودی اصلی به برق 220 ولت، چراغ Mains On روشن می شود و چنانچه باطری ها خالی نباشند، چراغ نشانگر اشکال تغذیه خاموش می شود.

اما اگر این چراغ روشن بماند به این معنا است که باطری شما ضعیف، خالی یا نامرغوب است و بهتر است تا از یک باطری جدید مناسب استفاده کنید.

دتکتور در پارتیشن و فضاهای کوچک

در فضاهای کوچک باید دقت داشته باشید تا در محدوده دتکتور مانعی وجود نداشته باشد. چرا که این موضوع می تواند مانع عملکرد دتکتور بشود. برای نصب دتکتور در محیط هایی که فضای کمی دارند مثل یک اتاق کوچک، باید قوانین فاصله گذاری سقف های مسطح را رعایت کنید. یعنی بهترین مکان نصب دتکتور، در زیر سقف و تیرها است.

نکته ای که باید بدانید این است که اجسامی که در عمق 10 درصدی فاصله سقف تا کف زمین قرار داشته باشند، می توانند مانع عملکرد صحیح دتکتور شوند. همچنین دیوار، پارتیشن و اجسام بزرگ دیگر که می توانند جریان هوا را مختل کنند، اگر بر سر راه دتکتور قرار گیرند می توانند در تشخیص دتکتور خطا ایجاد کنند.

نقش موانع غیر فیزیکی در نصب دتکتور اعلام حریق

تا به اینجای کار با موانع فیزیکی آشنا شدیم، اما جالب است بدانید که لایه های مختلف هوا نیز می توانند برای دتکتور مانع ایجاد کنند. یکی از این موانع غیر فیزیکی هوا است. سه حالت وجود دارد که ما می توانیم لایه های هوا را تقویت کنیم که باید در زمان نصب از آنها آگاه باشیم. این سه عبارت اند از:

 1. حالت اول: با انجام یک عایق بندی ضعیف در زیر سقف اتاق ها، یک لایه از هوای گرم در اثر نور خورشید در زیر سقف ایجاد می گردد. هوای سرد که سنگین تر است، هوای گرم را در قسمت بالا لایه بندی می کند.
 2. حالت دوم: بر خلاف حالت قبل، در این حالت هوای سرد موجود در زیر سقف با هوای سرد بیرون ترکیب و سردتر می شود. بنابراین هوای گرم در برخورد با این هوا، سرد و ترکیب می شود. در این حالت لایه ای قوی تر از سرما تشکیل می شود.
 3. حالت سوم: سیستم های تهویه لایه هایی از هوای گرم و سرد مصنوعی می سازند. این لایه ها می توانند در عملکرد دتکتور اختلال ایجاد کنند.

مراحل نصب دتکتور اعلام حریق

نصب دتکتور اعلام حریق دودی

دتکتورهای دودی یکی از کاربردی ترین انواع حسگرهای تشخیص حریق می باشند. دودهای غیر عادی و گرم ساطع شده از آتش می تواند باعث روشن شدن سنسور دتکتورها شود. از دتکتورهای دود در هتل ها، موزه، مراکز تجاری، اداری، مسکونی، تفریحی، ورزشی و… می توانید استفاده کنید. این حسگرها برای مکان هایی هستند که آلودگی متوسط یا بسیار کم است. اما از این حسگرها نمی توان در برخی از مکان ها استفاده کرد که عبارت اند از:

 • مکان و محیط های دارای رطوبت زیاد مانند استخرها
 • وجود حشرات مانند گلخانه ها
 • دارای آلایندگی زیاد مثل کارخانه و کارگاه ها
 • محیط های صنعتی پر دود
 • در مجاورت دریچه های تهویه هوا
 • خارج از ساختمان مانند باغ و فضای سبز و…
 • و…

فاصله گذاری در هنگام نصب دتکتور اعلام حریق

نکته ای در زمان نصب دتکتورها دارای اهمیت است، فاصله بین آنهاست. فاصله بین آنها به صورت مرکز تا مرکز محاسبه می شود. از این روش می توانید برای اتاق هایی که سقف صاف و بدون مانعی دارند، استفاده کنید. اما در ساختمان های امروزه نمی توانید از این روش استفاده کنید. در نتیجه باید از نرم افزارهای محاسبه گر تعیین محدوده برای فاصله گذاری استفاده کنید. این استانداردها بر اساس فاصله نامی 9.1 متر و شعاع تحت پوشش حسگرهای اعلام حریق را محاسبه می کنند.

راه های فاصله گذاری استاندارد

در ساختمان های امروزی بیشتر سقف ها مدل دار هستند یا از سقف های کاذب غیر عایق، شیب دار و… استفاده می شود. در بعضی مواقع سقف با تیرچه Joists قطع شده یا به دلیل وجود پارتیشن ها و قفسه ها، هوا لایه بندی نشده است. نصب روی این سقف ها معمولا ساده و بدون مشکل انجام می شود.

موقعیت تیرها و نقش آنها در نصب دتکتور اعلام حریق

 • تبرها در عمق کمتر از 10 درصد ارتفاع کف از سقف: در صورتی که فاصله تیرها ت اروکش سقف کم باشد، سقف مسطح است و بهتر است تا دتکتورهای دود نقطه ای را در کنار تیرها و دقیقا زیر سقف نصب کنیم. بر اساس استانداردها حداکثر فاصله حسگرها تا محل وقوع احتمالی آتش سوزی باید 0.7 برابر فاصله نامه استاندارد 9.1 متر باشد.
 • تیرهای سقف مسطح برابر یا بیشتر از عمق 10%: زمانی که ارتفاع تیرهای موجود در زیر سقف در عمق 10% یا بیشتر از آن قرار دارند، یک فضای جداگانه ای ایجاد می شود. این فضا به مراقبت و کنترل بر اساس قوانین خاص نیاز دارد.
 • فاصله بین تیرهای بزرگتر از 40% یا برابر با میزان ارتفاع سقف: در این حالت دتکتور دود باید دقیقا در زیر سقف و بر دهانه هر یک از تیرها نصب شود. چرا که فقط در این حالت است که حسگر می تواند سریعا آتش سوزی را شناسایی کند.
 • عمق تیرهای بالا 10% و با فاصله بین کمتر از 40%: برای محیط های بزرگ و قفسه بندی شده مانند انبارها که عمق تیرهای بالای ده درصد و فاصله بین آنها کمتر از 40 دصد ارتفاع سقف باشد، لازم است در نصب حسگرها دقت بیشتری داشته باشید. مناسب ترین محل برای نصب دتکتور در این مکان ها، درست زیر سقف یا زیر تیر است. به دلیل این که در زمان آتش سوزی در زیر سقف، فاصله کم تیرها از یک دیگر باعث می شود تا جریان گاز با مشکل مواجه شود. در نتیجه گازها به صورت موازی جریان پیدا می کنند.
 • تیرها با عمق بیش از 10% با فاصله‌ میانی بالای 40%: در این حالت هر دتکتور در فضای خالی بین تیرها قرار می گیرد. اگر در این فضاها فقط یک حسگر نصب شود، در زمان آتش سوزی، هشدار خطر دیر فعال می شود.

ستون حریق

ستون حریق به ستون دود ناشی از حریق گفته می شود که بر اساس یک استاندارد، در محدوده 22 درجه ای در حال نوسان می باشد. در نتیجه باید در زمان آتش سوزی در زیر سقف، اگر فاصله تیرها بالای 40 درصد ارتفاع سقف کاذب باشد، امکان دارد تا کل ستون دود فقط فضای بین دو ستون را اشغال کند. در نتیجه انتشار جریان دود به شکل عمودی با تاخیر صورت می گیرد و عملکرد دتکتور با تاخیر و اختلال روبه‌رو می شود.

نصب دتکتور در سقف های شیب دار

زمان نصب حسگرهای دود در فضاهایی که دارای سقف شیبدار هستند، باید دقت بیشتری داشته باشیم. در این شرایط تیرها یکی از مانع های مهم انتشار دود و گاز به شمار می آیند که محل مهمی برای فاصله گذاری دتکتورها می باشند. در نتیجه بهتر است تا دتکتورها در بین دهانه و تیرها و به موازات آنها نصب گردند.

سقف های عایق بندی نشده و تاثیر آنها در عملکرد دتکتور

سقف هایی که عایق بندی نشده اند در روزهای گرم و آفتابی می توانند مشکل ساز باشند. چرا که باعث لایه بندی شدید هوا شده و موانع مهمی برای رسیدن دود به حسگرها وجود دارد.

چه تعداد دتکتور باید در یک مکان نصب کنیم؟

تعداد دتکتور به مساحت و ویژگی های محل مورد نظر شما بستگی دارد. در بعضی از مکان ها لازم است تا از دتکتورهای گازی و در بعضی دیگر از مکان ها دتکتور دود استفاده کنید.

جمع بندی

دتکتور نقش مهمی در جلوگیری و مهار آتش سوزی دارد و همچنین می تواند از خسارات های سنگین و گاهی جبران ناپذیر جلوگیری کند. اما باید در هنگام نصب بسیار دقت داشته باشید تا به صورت درست و استاندارد نصب شود تا عملکرد درستی داشته باشد. در غیر این صورت در تشخیص حریق دچار اختلال می شود.


شما می توانید انواع سیستم اعلام حریق را از مجموعه آریا حریق پاسارگاد نمایندگی رسمی برندهای معتبر دتکتور اعلام حریق در ایران را با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *