5 روش غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

سوالات متداول
 • از چه روش‌های می‌توان برای غیر فعال کردن استفاده کرد؟
  روش‌هایی مثل غیر فعال کردن دتکتور دودی مستقل، غیر فعال سازی سخت افزاری، ریست کردن سیستم، تعویض باتری، گردگیری کردن دتکتور.
 • علت به صدا در آمدن هشدارهای کاذب چیست؟
  بخار شدید، تراکم ذرات گرد و غبار در هوا، فاصله‌ی کم دتکتور دود تا آشپزخان، نزدیک بودن دتکتور به تهویه، تغییرات دمایی ناگهانی، هوای غبار آلود و...
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از تجهیزات ایمنی که باید در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و کارگاه‌ها و دیگر مکان‌ها استفاده کرد، سیستم اعلام حریق است. استفاده از این سیستم باعث می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن از وقوع آتش سوزی باخبر شد. این دتکتورهای آتش نشانی انواع مختلفی دارند که شامل دودی، حرارتی و گازی می‌شود. اما ممکن از در شرایطی و به هر دلیلی اقدام به غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق کنید. در این بخش از آریا حریق به نحوه غیر فعال سازی دتکتور آتش نشانی می‌پردازیم.

غیر فعال کردن صحیح این سیستم، اهمیت بسیاری دارد. به دلیل اینکه اگر این کار را به درستی انجام ندهید می‌تواند باعث خرابی و آسیب رسیدن به این سیستم شود و آن را دچار مشکل کند.

نحوه غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق در خانه

 1. غیر فعال کردن دتکتور دودی مستقل
 2. غیر فعال سازی سخت افزاری
 3. ریست کردن سیستم
 4. تعویض باتری
 5. گردگیری کردن دتکتور

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق دودی مستقل

در مرحله اول باید دتکتوری که فعال است را پیدا کنید. دتکتور فعال را می‌توانید از روی پنل مرکزی که چراغ آن روشن است، تشخیص دهید. سپس بر اساس مراحل زیر کارهای لازمه را انجام دهید:

  1. ابتدا باتری دتکتور را درآورید.
  2. دکمه سایلنت (بی صدا کردن) را تا زمانی که بوق متوقف شود، نگه دارید.
  3. باتری‌های جدید را نصب کنید. (بعد از جاگذاری باتری‌های جدید، صدای بوق کوتاهی را می‌شنوید که نشان دهنده ریست شدن دتکتور است.)

غیر فعال کردن دتکتور اعلام حریق

غیر فعال سازی سخت افزاری

غیرفعال کردن سخت افزای کمی تخصصی تر از روش قبل است. کلیه تجهیزات سیستم اعلام حریق در یک مدار به یکدیگر وصل می‌باشند. شما باید کلید قطع و وصل مدار را که کنترل برق زنگ هشدار را انجام می‌دهد، خاموش کرده و یا به طور کلی سیستم را قطع نمایید. در برخی از سیستم‌ها می‌تونید تنها با استفاده از یک کد بر روی پنل مرکزی، این کار را انجام دهید.

ریست کردن سیستم

اگر با استفاده از روش‌های قبلی موفق به غیر فعال کردن دتکتور آتش نشانی خود نشده‌اید، می‌توانید از روش ریست کردن استفاده کنید. مراحل این کار به صورت زیر است:

 • با استفاده از کلید قطع و وصل مدار، برق سیستم اعلام حریق را قطع کنید.
 • دتکتور دود را پیش از جدا کردن از براکت قطع کنید.
 • باتری‌ها را خارج کنید.
 • پس آنکه باتری‌ها را خارج کردید، دکمه سایلنت را حدود 20 ثانیه نگه دارید.
 • باتری‌ها را دوباره در جای خود قرار دهید و دتکتور را به برق متصل کنید.
 • سپس کلید مدار را روشن کنید تا جریان برق وارد دتکتور شود.
 • در این مرحله می‌توانید دتکتور را به براکت وصل کنید.

توجه داشته باشید زمانی که دتکتور در جای خود قرار می‌گیرد، یک صدای بوق کوتاه به صدار در می‌آید که نشان دهنده نصب درست آن است. اگر بعد از انجام این مراحل همچنان صدای هشدار از بین نرفت، باید باتری‌ها را تعویض کنید.

در آوردن باتری برای غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

تعویض باتری‌ها برای غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

یکی از روش‌هایی که می‌توانید سیستم اعلام حریق خود را از کار بیاندازید، تعویض باتری های آن است. بعضی از این دتکتور های نیاز دارند تا هر شش ماه باتری آنها تعویض شود. اگر این دوره زمانی طولانی شود، می تواند منجر به هشدارهای کاذب شود.

گردگیری کردن دتکتور دود

اگر پس از درآوردن باتری‌ها همچنان صدای آژیر از بین نرفت، ممکن است گرد و غبار دلیل آن باشد. برای از بین بردن این گرد و غبار می‌توانید از جاروبرقی یا از انواع مکنده استفاده کنید. تار عنکبوت و حشرات نیز می‌تواند از دلایل دیگر هشدار کاذب باشد.

برای خاموش کردن فوری دتکتور در زمان هشدار کاذب می‌توانید از دکمه قرمز رنگ استفاده کنید.

علت هشدار کاذب در سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق دارای تاریخ انقضا هستند و پس اتمام این زمان باید آنها را تعویض کنید. طول عمر دتکتورهای دود به طور معمول تا 10 سال است. اگر پس انجام تمام روش‌های گفته شده برای غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق، صدای هشدار قطع نشد، باید اقدام به تعویض آن نمایید.

از دلایل هشدار کاذب دتکتور آتش نشانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بخار شدید
 • تراکم ذرات گرد و غبار در هوا
 • فاصله‌ی کم دتکتور دود تا آشپزخانه
 • نزدیک بودن دتکتور به تهویه
 • تغییرات دمایی ناگهانی
 • هوای غبار آلود
 • و…

سخن پایانی

ممکن است به هر دلیلی بخواهید دتکتور خود را از غیرفعال کنید. در این قسمت به روش‌های غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق پرداختیم. روش‌هایی مانند ریست کردن، غیرفعال سازی سخت افزاری و… دیگر موارد که می‌توانید از آنها برای از کار انداختن دستگاه خود استفاده کنید.


شما می‌توانید انواع سیستم اعلام حریق را از مجموعه آریا حریق نمایندگی برندهای معتبر در ایران با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

آموزش مراحل نصب دتکتور اعلام حریق

معرفی و بررسی بیم دتکتور آتش نشانی

چگونه از یخ زدن اسپرینکلر جلوگیری کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *