۱۰ راه جلوگیری از خسارات آتش سوزی

5/5 - (2 امتیاز)

خسارات ناشی از آتش سوزی تاثیر مستقیم و منفی روی جان و اموال انسان‌ ها دارد. این خسارت ‌ها می ‌توانند ضربات جسمی و روحی زیادی را به دنبال خود داشته باشند. با آگاهی از روش ‌های جلوگیری از خسارات ناشی از آتش سوزی می ‌توانید به حفظ جان خود کمک کنید. در این مقاله 10 راه مهم جلوگیری از خسارات ناشی از آتش سوزی را بررسی می کنیم.

راه کارهای کاهش و جلوگیری از خسارات آتش سوزی

مهمترین راهکار هایی که برای پیشگیری از این خسارت ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد، عبارتند از:

۱. استفاده از پتوی خیس برای خفه کردن آتش

در هنگام زبانه زدن آتش می ‌توان از پتوی خیس استفاده کرد. با این روش دسترسی اکسیژن به آتش قطع می‌ شود. در واقع پتوی خیس مانع از گسترش آتش خواهد شد.

۲.استفاده از کپسول آتش نشانی:

یکی دیگر از راهکار های موثر جهت کاهش خسارات استفاده از کپسول آتش نشانی است. بسیاری از افراد در هنگام آتش‌سوزی نمی ‌توانند از کپسول ‌ها استفاده کنند. یادگیری کار با کپسول آتش نشانی حائز اهمیت می ‌باشد.
برای استفاده از کپسول تنها کافی است که ابتدا یک مرتبه آن را سر و ته کنید. ضامن کپسول را کشیده و شیلنگ را به سمت شعله‌ های آتش بگیرید.

استفاده از پتو برای اطفا حریق

۳. شیر های گاز را ببندید

بستن شیر گاز در هنگام آتش سوزی یکی از موارد بسیار مهم می ‌باشد. پر شدن فضا از گاز های سمی می ‌تواند سبب مرگ شود. قبل از خارج شدن از منزل و یا هنگام شروع آتش سوزی شیر های گاز را ببندید.

۴. قطع و وصل شدن برق

یکی از دلایل گسترش آتش سوزی قطع و وصل شدن برق است. جهت جلوگیری از خسارات باید به سرعت جریان برق را قطع کنید. اتصال برق یکی از عوامل آتش سوزی است. اگر مدت زیادی قصد بازگشت به منزل ندارید بهتر است که جریان برق را به طور کامل قطع کنید.

۵. نصب سنسور های هشدار دود

نصب سنسور هشدار دود در ساختمان ‌هایی با بیش از ۵ طبقه ضروری است. استفاده از این سنسور ها در تمامی منازل می ‌تواند خسارات ناشی از آتش سوزی را به حداقل برساند.
سنسور ها می‌ توانند قبل از گسترده شدن آتش وجود دود و حریق را به شما اعلام کنند. بررسی مداوم سنسور ها جهت اطمینان از عملکرد آن ها را فراموش نکنید.

۶. میزان مونو اکسید کربن را بررسی کنید

گاز مونو اکسید کربن احتمال آتش سوزی را افزایش می ‌دهد. سنسور هایی را در منزل خود نصب کنید که بتوانند وجود این گاز را تشخیص بدهند.

۷. به وسایل آشپزخانه توجه داشته باشید

معمولاً بیشتر آتش ‌سوزی ‌ها از آشپزخانه آغاز می ‌شود. از آن جایی که وسایل برقی و اجاق گاز در آشپزخانه قرار دارند توجه به این محیط اهمیت زیادی خواهد داشت.

۸. وسایل گرمایشی را سالیانه بررسی کنید

وسایل گرمایشی منبع قدرتمندی از سوخت و گرما هستند. از همین رو احتمال ایجاد آتش سوزی در آن ها بسیار بالاست.
باید سالیانه وسایل گرمایشی را پیش از روشن کردن بررسی کنید. جلوی شومینه شیشه بزرگی را نصب کنید. وجود این شیشه از پریدن جرقه روی فرش و آتش سوزی جلوگیری می ‌کند.
برای خشک کردن لباس‌ های خود از وسایل گرمایشی استفاده نکنید.

۹. اصول ایمنی در برابر آتش سوزی را تمرین کنید

اصول ایمنی را به طور کامل فرا بگیرید. می ‌توانید این اصول را به فرزندان خود آموزش دهید. با آگاهی از اصول ایمنی هر فرد می ‌تواند در هنگام آتش سوزی جان خود را نجات دهد.
راه‌های فرار از ساختمان را شناسایی کنید.
از بین روش ‌های نام برده شده سیستم هشدار دهنده دود بیشترین کاربرد را دارد. در ادامه پیرامون این سیستم توضیحاتی خواهیم داد.

۱۰. سیستم هشدار دهنده حریق

یکی از اصلی ‌ترین و بهترین روش‌ ها برای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی استفاده از سیستم‌ های اطفا حریق است. دتکتور دود و دتکتور گاز برخی از مدل‌ های این سیستم می باشد.

سیستم اعلام حریق برای جلوگیری از خسارات آتش سوزی
برای انتخاب یک سیستم هشدار دهنده حریق مناسب باید به معیار های زیر توجه کنید.

 • نوع سیستم: این سیستم‌ ها در دو نوع دودی و حرارتی وجود دارند. سیستم هشدار دهنده حرارتی از طریق اندازه‌گیری دما وقوع آتش را هشدار خواهد داد.
  عملکرد سیستم هشدار دهنده دودی نسبت به حرارتی بهتر است. به محض تولید اولین دود، سیستم دودی به شما هشدار می‌ دهد. در واقع دود نسبت به حرارت سریع ‌تر تشخیص داده می ‌شود.
 • محل نصب: برای این که سیستم اعلام حریق به درستی کار کند باید در محل مناسبی نصب شود. سیستم دودی باید در محلی که دود ناشی از آتش تجمع می ‌یابد نصب گردد. استفاده از این سیستم ها در اتاق خواب بهترین گزینه است.
  سیستم هشدار دهنده حرارتی باید در محلی که حرارت زیادی وجود دارد نصب شود. کارگاه‌ ها و آشپزخانه ‌ها بهترین اماکن جهت نصب سیستم های حرارتی هستند.
 • باتری پشتیبان: این باتری در سیستم اعلام حریق نقش مهمی دارد. در هنگام آتش سوزی ممکن است برق سیستم با مشکل مواجه شود. در این شرایط باتری، سیستم را در وضعیتی پایدار قرار می ‌دهد.
 • سنسور ها: سنسور هایی که در سیستم‌ های اعلام حریق وجود دارند باید به صورت دوره‌ ای تعویض شوند. باید سیستمی را انتخاب کنید که از سنسور با کیفیت و قدرتمندی برخوردار باشد.
 • قابلیت هشدار دادن: سیستم‌ های اعلام حریق باید به صورت نوری و یا صوتی هشدار بدهند. در این هنگام افراد برای حفظ جان و اموال خود اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
  تعیین نقاط ورودی و خروجی: باید در مسیر های ورودی و خروجی کلید های مربوط به سیستم تعبیه گردد.

بهترین تجهیزات اطفا حریق برای جلوگیری از خسارات آتش سوزی

وجود تجهیزات اطفا حریق در هر منزل ضرورت دارد. معمولاً این تجهیزات در صورت وقوع آتش‌ سوزی خسارات را کاهش می دهند. بهترین تجهیزات اطفا حریق شامل موارد زیر می شود:

 • آتش نشانی خودکار: آتش نشانی خودکار به عنوان یک سیستم اطفا حریق به شمار می رود. این سیستم بدون دخالت انسان حریق را تشخیص می ‌دهد و آن را خاموش می ‌کند.
  این سیستم مجهز به حسگر های دودی، حرارتی و گاز CO2 می ‌باشد.
 • سیستم اسپرینکلر آتش نشانی: این سیستم با استفاده از آب، فوم و مواد شیمیایی آتش را خاموش می ‌کند. اسپرینکلر ‌ها معمولاً روی سقف نصب می‌ شوند. هنگامی که اسپرینکلر آتش نشانی دود و یا حرارت را تشخیص دهد، به طور خودکار فعالیت آن آغاز خواهد شد.
 • آتش نشانی پودری: این نوع سیستم با استفاده از پودر چند منظوره یا ABC به طور خودکار اقدام به خاموش کردن آتش خواهد کرد.
 • پوشش آتش نشانی: پوشش‌ های آتش نشانی با استفاده از فایبرگلاس و آلیاژ‌ های آلومینیوم تولید می ‌شوند. این سیستم از گسترش آتش در منزل پیشگیری می ‌کند. این پوشش روی دیوار، درب و پنجره نصب خواهد شد. یکی از موثر ترین روش‌ ها جهت کاهش خسارات ناشی از حریق، استفاده از پوشش آتش نشانی است.
  رعایت اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش خسارات بسیار موثر است. بدین منظور آگاهی از اقدامات ایمنی و استفاده از سیستم‌ های اعلام و اطفا حریق را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

جمع بندی

در این قسمت 10 راه جلوگیری از خسارات آتش سوزی را معرفی و بررسی کردیم. شما با استفاده از این اقدامات می توانید این خسارات را به طور چشمگیری کاهش دهید. این خسارات می توانند جانی و مالی باشند. در نتیجه رعایت این نکات می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و باید آنها را جدی بگیرید.


مقالات پیشنهادی

آشنایی با ۵ نوع کپسول آتشنشانی

۹ مصالح ساختمانی که در برابر حریق مقاوم هستند.

PTO آتش نشانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *