7 نکته مهم ایمنی در جلوگیری از آتش سوزی در خانه

4.7/5 - (3 امتیاز)

یکی از مهم ترین مسائل در خانه ها و ساختمان ها برقراری موارد ایمنی است که از اهمیت بسیاری برخورددار است. برخی اقدامات پیشگیرانه اگر‌ چه بی اهمیت به نظر می رسند، اما جهت جلوگیری از آتش سوزی بسیار موثر هستند. در این مقاله 7 تا از مهمترین موارد ایمنی جهت پیشگیری از آتش سوزی در خانه را بررسی می کنیم.

7 مورد مهم پیشگیری از آتش سوزی در خانه

مهمترین اصول ایمنی جهت پیشگیری از آتش سوزی در منازل عبارتند از:

 1. استفاده از سیستم های اعلام حریق
 2. توجه به لوازم منزل
 3. موارد ایمنی اتاق خواب
 4. اتاق نشیمن
 5. مواد اشتغال زا در خاک گلدان
 6. اطمنیان نبود کربن دی اکسید در خانه
 7. خانه استاندارد و مجهز

1. استفاده از سیستم های اعلام حریق

وجود سنسور حساس به دود در مجتمع های مسکونی که طبقات زیادی دارند الزامی می باشد. وظیفه این سنسور آن است که در صورت وجود دود هشدار دهد. در برج‌ ها و ساختمان ‌هایی که بیش از ۵ طبقه دارند، نصب این سنسور الزامی می باشد. سنسور های حساس به دود از گسترده شدن آتش جلوگیری خواهند کرد.

وضعیت سنسور ها باید دائماً مورد بررسی قرار گیرد تا از عملکرد درست آن ها مطمئن شوید.

شما می توانید انواع سیستم های اعلام حریق را مجموعه آریا حریق با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

استفاده از سیستم اعلام حریق در خانه

 

2. توجه به لوازم منزل

آشپزخانه محلی است که آتش سوزی در آن به وفور اتفاق می ‌افتد. محل قرارگیری اجاق گاز اهمیت زیادی دارد. بهتر است که اجاق گاز در کنار پنجره قرار بگیرد.
در هنگام خروج از منزل شعله‌ های اجاق را بررسی کنید.
حتماً یک کپسول آتش نشانی را در آشپزخانه خود قرار بدهید.

3. موارد ایمنی اتاق خواب

در انتخاب وسایل اتاق خواب مانند فرش و تشک دقت کنید. وسایلی را برای اتاق خود انتخاب کنید که از الیاف مناسبی برخوردار باشند.
در واقع وسایل باید در برابر گرما و حرارت حساسیت پایینی داشته باشند. تشک باید با مواد شیمیایی غیر قابل اشتغال تولید شده باشد. از استعمال دخانیات در تخت خواب خود جدا خودداری فرمایید. همچنین اگر در اتاق خواب شما بخاری وجود دارد حتماً پیش از روشن‌ کردن، لوله ‌های آن را چک کنید.

4. اتاق نشیمن از مکان های اصلی آتش سوزی در خانه

بخاری و شومینه در اتاق نشیمن قرار می ‌گیرد. از همین رو انتخاب کاغذ دیواری و یا رنگ مناسب برای دیوار ها اهمیت خواهد داشت. رنگ ‌ها و کاغذ دیواری‌ ها نباید نسبت به گرما و حرارت حساس باشند.
لوازم قابل اشتعال مانند کاغذ، لباس و غیره را با فاصله از شومینه قرار دهید. جهت جلوگیری از پرش آتش روی فرش حفاظی را جلوی شومینه بگذارید.
سیم وسایل برقی نباید از زیر فرش و مسیر های پر تردد بگذرد.

برق یکی از عوامل بروز آتش سوزی

5. وجود مواد اشتعال‌زا در خاک گلدان

برخی از خاک‌ ها و کود هایی که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می ‌شوند حاوی مواد اشتعال‌زا هستند. وجود این مواد موجب حساسیت خاک در برابر نور و حرارت خورشید می شود. به هیچ عنوان سیگار خود را در گلدان خاموش نکنید. وسایل باغبانی خود را در محلی خشک و خنک نگهداری نمایید.

مواد قابل اشتعال همچون رنگ، بنزین، نفت و غیره را درون ظروف مخصوص بریزید. در ظروف مواد اشتغال زا نباید شکستگی و یا نشتی وجود داشته باشد.

6. از نبود دی اکسید کربن در خانه مطمئن شوید

وجود گاز دی اکسید کربن در خانه بسیار خطرناک است. باید هر چه سریع ‌تر از نشت این گاز پیشگیری کنید. اگر چه این گاز سبب ایجاد حریق نمی‌ شود، اما وجود آن بسیار خطرناک است. مونو اکسید کربن بدون رنگ و بدون بو است و در نتیجه حریق مواد‌ سوختنی منتشر می ‌شود.

هنگام استفاده از شومینه یا طبخ غذا روی اجاق گاز احتمال انتشار مونو اکسید کربن افزایش می ‌یابد. در این شرایط خطر حریق و مسمومیت افزایش خواهد یافت.
استفاده از سنسور های دوگانه جهت تشخیص دود و گاز دی اکسید کربن بسیار موثر است.

7. خانه را استاندارد و مجهز کنید

 • ساخت یک بنای استاندارد جهت جلوگیری از آتش سوزی اهمیت زیادی دارد. استفاده از لوازم ساختمانی نسوز و مقاوم در برابر حریق ریسک وقوع آتش سوزی را به حداقل خواهد رساند.
 • نواقص در اتصالات برقی را برطرف کنید: نقص در اتصالات دستگاه ‌های برقی و یا وجود مشکل در کنتور برق می ‌تواند سبب آتش‌سوزی شود.
 • اتصالات برقی را به طور مداوم چک کرده و در صورت وجود هر گونه مشکل برطرف نمایید.
 • بررسی ماشین خشک کن: اگر در منزل ماشین خشک کن گازسوز دارید باید مرتب آن را چک کنید. با تمیز‌ کردن پرز های درون دستگاه خطر حریق به حداقل می رسد.
 • برخی دیگر از نکات ایمنی جهت جلوگیری از حریق را به اختصار شرح خواهیم داد.
 • پیش از خروج از منزل شمع ‌ها را خاموش کنید.
 • در هنگام پخت و پز، پارچه‌ ها را نزدیک اجاق قرار ندهید.
 • کبریت و فندک ‌را دور از دسترس اطفال بگذارید.
 • هر سال جهت چک کردن دودکش و تجهیزات گرمایشی از افراد متخصص کمک بگیرید.
 • لباس های خیس را با استفاده از اجاق گاز یا بخاری خشک نکنید.
 • نکات ایمنی را به فرزندان خود آموزش بدهید.

جمع بندی

در این مقاله 7 نکته مهم برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در خانه را معرفی و بررسی کردیم. اما این اقدامات در همین جا تمام نمی شود موارد دیگری نیز وجود دارد که ما به اساسی ترین آنها پرداختیم. در نگاه اول این اقدامات کارهای پیش پا افتاده ای به نظر می رسند اما همین اقدامات می توانند از بروز آتش سوزی جلوگیری کنند. همچنین می توانید انواع تجهیزات ایمنی را از آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و بهترین قیمت خریداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *