تاریخچه آتش نشانی و ایستگاه ها

5/5 - (4 امتیاز)

آتش نشانی یکی از حرفه هایی است که تاریخچه بسیار طولانی و قدیمی دارد. حتی می توان گفت که آنقدر قدیمی است که بخشی از آن حتی در تاریخ به ثبت نرسیده و نانوشته مانده است. حداقل می توان گفت که به نام هایی مانند آتش نشانی و ایستگاه آتش نشانی به ثبت نرسیده است. چرا که در آن زمان فردی مشخص برای این کار نبوده و مکانی هم وجود نداشته که نام آن را ایستگاه بگذارند. این افراد با عناوینی مثل کمک یار و کمک کننده فعالیت می کردند. بعد از گذشت زمان در یک آتش سوزی بزرگ همه افرادی که قبل تر به این کار مشغول بودند، با همکاری با یکدیگر توانستند آن آتش سوزی بزرگ را مهار کنند. بدین شکل اولین تیم آتش نشانی شکل گرفت. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره تاریخچه پیدایش ایستگاه ها و شغل آتش نشانی صحبت کنیم.

تاریخچه آتش نشانی

از آن روزی که انسان آتش را کشف کرد، هچنین به دنبال مها کردن آن هم بوده است. به هر حال گسترش آتش در هر اندازه ای می تواند خطرساز باشد.

اولین تشکیلات آتش نشانی در روم باستان شکل گرفت که توسط مارکوس کراسوس شکل گرفت. مارکوس زمانی که دید یکی از بناهای معروف روم در حال آتش گرفتن است و تیمی وجود ندارد که جلوی این اتفاق را بگیرد، تصمیم گرفت تیمی را جهت اطفا حریق تشکیل دهد.

تاریخچه آتش نشانی

در ایران

تاریخچه آتش نشانی ایران سابقه ای طولانی دارد. شغل آتش نشانی در ایران و میان مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. آتش نشانان به غیر از مهار کردن آتش خدمات امداد و نجات دیگری را هم انجام می دهند. این افراد از ابتدا تا کنون کمک های بزرگی به مردم کرده اند که مهار کردن آتش یکی از این کمک ها است.

آتش نشانی در ایران تاریخچه ای 150 ساله دارد. بر اساس نوشته ها و مدارک مستند، اولین تیم آتش نشانی در شهر تبریز شروع به کار کرد. شهر تبریز در سال 1221 هجری دومین پایتخت ایران بود که جانشین پادشاه در آن زمان در شهر تبریز سکونت می کرد. اولین تیم آتش نشانی شهر تبریز در آن زمان به دست روس ها تاسیس شد. تاریخچه آتش نشانی در همین حد که گفتیم نیست و قبل تر از این سال ها نیز وجود داشته است؛ اما دیگر با عنوان سازمان یا فرد آتش نشان فعالیت نداشته اند.

تبریز اولین شهر ایران بود که به سازمان و تجهیزات آتش نشانی مجهز شد.

تاریخچه آتش نشانی در ایران

 

تاریخچه ایستگاه آتش نشانی

ایستگاه ها و واحدهای آتش نشانی توسط شرکت های بیمه بعد از آن آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666 ایجاد شد. همچنین در سال 1678 در شهر بوستون اولین واحد آتش نشانی آمریکا تاسیس شد.

اولین ایستگاه که به عنوان آتشنشانی در تهران شروع به کار کرد، گاراژ حسنی بود. این ایستگاه به دست یک ژنرال ارتشی و همکاری 15 نفر دیگر شروع راه اندازی شد. تجهیزات اطفا این ایستگاه محدود بود و 4 اتومبیل در اختیار داشت.

سازمان آتش نشانی در ایران

اولین واحد آتش نشانی که به طور رسمی شروع به کار کرد و خدمات آتش نشانی را ارائه می کرد، همان تیم روسی در تبریز بود. همچنین در سه راه امین حضور در تهران یک سازمان آتش نشانی نیز به دست یک ژنرال روس تاسیس شد. بعد از کاربرد زیاد این سازمان، ایستگاه های آتش نشانی دیگری نیز در اطراف آن به وجود آمد. تعداد ایستگاه ها از یک به سه ایستگاه افزایش پیدا کرد. دو ایستگاه دیگر در چهارراه حسن آباد و واحد اطفائیه بلدیه راه اندازی شدند.

در دنیای امروزی در هر ناحیه و منطقه حداقل یک ایستگاه آتش نشانی برای رسیدگی به حوادث در کمترین زمان احداث شده است.

دومین مرکز آتش نشانی ایران در پالایشگاه نفت مسجد سلیمان واقع در استان خوزستان تاسیس شد. به این دلیل که به سرعت حوادث و آتش سوزی های بزرگ احتمالی پالایشگاه را مهار کنند.

با گذشت زمان و تحولات اقتصادی، وجود برق در اکثر استان های کشور و راه اندازی راه آهن، حوادث نیز به همین تناسب افزایش پیدا کرد. به همین دلیل راه اندازی سازمان هایی مانند آتش نشانی به امری مهم تبدیل شد. در ایران ابتدا به مراکز و ایستگاه های آتش نشانی اطفائیه می گفتند. ایستگاه های آتش نشانی در بین سال های 1303 تا 1328 در شهرهای مهم ایران مثل تهران، قزوین، بندر انزلی و… راه اندازی شد.

مطالب پیشنهادی : 

نردبان آتشنشانی چیست و چه کاربردی دارد؟

چه اماکنی نیاز به دریافت تاییده آتش نشانی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *