۴ تا از بهترین روش های اطفا حریق مایعات!

5/5 - (1 امتیاز)

آتش سوزی دارای نوع و کلاس های متفاوتی می باشد که آتش سوزی مایعات یکی از انواع آنها می باشد. هر کلاس آتش سوزی بر اساس منبع سوخت آن، برای اطفا حریق نیازمند تجهیزات مرتبط و جوابگوی همان کلاس می باشد. در این بخش به 4 روش اطفا حریق مایعات می پردازیم. همچنین می توانید انواع تجهیزات اطفا حریق را با برندهای معتبر جهانی از مجموعه آریا حریق پاسارگاد با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

روش های اطفا حریق مایعات

کلاس آتش سوزی روش اطفا حریق
A استفاده از آب
B استفاده از مواد شیمیایی
C قطع اکسیژن
D شکستن زنجیره آتش سوزی
K خاموش کننده های شیمیایی

راه های تشخیص کلاس آتش سوزی

بهترین و راحت ترین راه برای تشخیص دود از آتش، رنگ شعله است. رنگ شعله های زرد، قرمز و نارنجی نشان دهنده این است که ترکیبات کربنی در مواد عالی می سوزند. اما رنگ شعله آبی نشان دهنده این است که چیزی با ترکیبات محتوای کربن بالا در حال آتش گرفتن است. اما همیشه به معنی این نیست که آتش سوزی شدیدتر خواهد شد. به طور کلی حریق به 4 دسته A، B، C، D تقسیم می شود. در این دسته بندی کلاس A کمترین و کلاس D بیشترین میزان آتش سوزی را نشان می دهد. این طبقه بندی به آتش نشانان کمک می کند تا بتوانند از بهترین تصمیم را بگیرند و از تجهیزات درستی برای اطفا استفاده کنند.

کلاس آتش سوزی K از دیگر انواع آتش سوزی می باشد که مربوط به آتش سوزی های تجهیزات الکتریکی است.

از طرفی برای خاموش کردن آتش می توانیم از مواد و تجهیزات مختلفی مانند کپسول، پتو، آب و فوم، مانیتور آتش نشانی و… استفاده کنیم که هر کدام تنوع گسترده ای دارند.

بهترین روش اطفا حریق بنزین و نفت

برای خاموش کردن آتش هایی که منبع آتش سوزی آنها بنزین یا نفت است، نباید از آب استفاده کنیم. چرا که با اینکار به شعله وری بیشتر آتش کمک کردیم. در نتیجه باید از مواد و تجهیزات دیگری برای اطفا استفاده کنیم.

بهترین روش خاموش کردن آتش بنزین و نفت قطع اکسیژن مورد نیاز آتش یا به اصطلاح “خفه کردن شعله” است. برای انجام این کار باید از خاموش کننده های پودری، حاوی کف و انواع کپسول های آتش نشانی استفاده کنیم. همچنین می توانیم از شن، ماسه و یا پتو نیز برای قطع اکسیژن کمک بگیریم.

بهترین روش خاموش کردن آتش مایعات

کپسول های خاموش کننده پودری

از کپسول های پودری می توان برای اطفا حریق چوب، کاغذ، پارچه استفاده کرد. علاوه بر این موارد کپسول های آتش نشانی پودری توانایی خاموش کردن آتش مایعات قابل اشتعال، آتش سوزی ناشی از گاز و حتی آتش سوزی الکتریکی نیز استفاده نمود.

اما از این کپسول پودری دیگر نمی توان برای خاموش کردن حریق روغن پخت و پز مانند آتش سوزی تابه، آتش سوزی های الکتریکی با ولتاژ بیشتر از 1000 ولت، آتش سوزی های فضاهای بسته و یا آتش سوزی فلزات قابل اشتعال (به استثنا استفاده از خاموش کننده پودری مختص این نوع آتش سوزی) استفاده کرد.

موارد کاربرد کپسول های آتش نشانی پودری

 • محیط های خارج از خانه
 • فضاهای باز
 • مواد شیمیایی
 • انواع سوخت
 • وسایل نقلیه
 • اتاق های دیگ بخار
 • کارگاه های بزرگ
 • تاسیسات ذخیره سازی مایعات قابل اشتعال
 • و…

کپسول های اطفا حریق فوم

می توان گفت بهترین روش برای اطفا حریق آتش سوزی های ناشی از مایعات قابل اشتعال، استفاده از کپسول های فوم است. یکی از مزایای این نوع کپسول بی خطر بودن آن هنگام اطفا حریق است. اما از کپسول فوم نمی توانیم برای اطفا حریق الکتریکی و فلزات استفاده کنیم چرا که این نوع خاموش کننده منجر به تشدید آتش سوزی می شود.

موارد استفاده از کپسول اطفا حریق فوم

 • دفاتر
 • کارخانه ها
 • انبارها
 • هتل ها
 • و…

کپسول فوم آتش نشانی برای اطفا حریق مایعات

خاموش کننده های CO2

برخلاف دو خاموش کننده قبلی، کپسول های CO2 برای اطفا حریق پارچه و کاغذ مناسب نیستند. از این نوع کپسول بیشتر برای خفه کردن و قطع اکسیژن در آتش سوزی های مایعات، آتش سوزی های ناشی از الکتریسیته و آتش سوزی های حاوی گریس و روغن می توان استفاده نمود. عملکرد این نوع خاموش کننده به این صورت می باشد که شعله های آتش را به اطراف پخش و آن را پراکنده می کند.

پیشنهاد می شود که هنگام استفاده از این کپسول بوق را نگه دارید. چرا که CO2 هنگام خروج از کپسول به صورت گاز است و می توان منجر به سوختگی سرد شود. برخلاف آب و فوم که با سرد کردن آتش را مهار می کنند، CO2 اکسیژن را که یکی از عوامل شکل گیری آتش است از بین می برد.

خاموش کننده های CO2 برای مکان هایی مانند دفاتر کار، مدارس، مغازه و فروشگاه و… که خطر آتش سوزی الکتریکی وجود دارد، الزامی است.

خاموش کننده های شیمیایی مرطوب

کپسول های خاموش کننده شیمیایی (Wet Chemical) را می توان در آتش سوزی های کاغذ و چوب، آتش سوزی های ناشی از پخت و پز استفاده کرد. اما برای مهار آتش های الکتریکی، مایعات قابل اشتعال و یا گاز مناسب نیست. چرا که می تواند باعث گستردگی آتش سوزی شود. از خاموش کننده شیمیایی مرطوب به دلیل داشتن گازهای سمی بهتر است در مکان هایی که دارای تهویه می باشد استفاده کرد؛ چرا که نباید این گازها را تنفس کنید.


شما می توانید انواع تجهیزات آتش نشانی و خودروهای امداد و نجات و آتش نشانی را با تجهیزات پیشرفته از بهترین برندهای دنیا از مجموعه آریا حریق پاسارگاد با قیمت مناسب خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *